ოთხწლიანი პაუზის შემდეგ, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგგარეშე შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მოთხოვნით, 2016 წლის 27 მაისს, ოთხწლიანი პაუზის შემდეგ, პირველად, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგგარეშე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის ფარგლებში საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საოკუპაციო ხაზზე განლაგებული ე.წ. „მესაზღვრეების" მიერ საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხი განიხილეს.
ქართულმა მხარემ საოკუპაციო ძალისა და დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან მოითხოვა განზრახ მკვლელობაში ბრალდებული პირი, რათა ის წარსდგეს ქართული მართლმსაჯულების წინაშე. შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო „ცხელი ხაზის“ გამართულად ფუნქციონირების უზრუნველყოფის საკითხს, რაც მნიშნველოვანია საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ ინციდენტების პრევენციისა და მათი რიცხვის მინიმუმდე დაყვანისთვის.
IPRM-ის მექანიზმი, 2009 წელს, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში მიღწეული შეთანხმების საფუძველზე შეიქმნა. მექანიზმის შეხვედრები ორიენტირებულია საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიებზე ინციდენტების პრევენციასა და მათ დარეგულირებაზე.

Extraordinary Meeting under the Incident Prevention and Response Mechanism Held after 4-year Interval
At the request of Central Government of Georgia, on May 27th, 2016, extraordinary meeting under Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held after 4-year Interval in Gali. Within the framework of the meeting, representatives of Central Government of Georgia discussed the issue of murder of the Georgian citizen Giga Otkhozoria in the village of Khurcha, Zugdidi District, by the so-called “border guards” deployed along the occupation line.
Georgian side demanded the occupation forces and DE facto government to extradite the person accused in murder to Georgia in order to bring him to Georgian justice.
During the meeting, the issue of ensuring smooth operation of the “Hot Line” was also raised which is important in terms of incidents prevention and minimizing its number along the occupation line.
Incident Prevention and Response Mechanisms was founded as a result of agreement reached in the framework of Geneva Discussions in 2009. The mechanism meetings are aimed at incident prevention and their settlement in the adjacent territories to occupation line.