სუს-მა რადიოაქტიური ნივთიერება ურანის უკანონო გასაღების ფაქტზე ხუთი პირი დააკავა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა და სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად ქობულეთში ბირთვული მასალის - რადიოაქტიური ნივთიერება ურანის უკანონო გასაღების ფაქტზე საქართველოს ხუთი მოქალაქე დააკავეს.
აღნიშნული პირების დაკავება იმ დროს მოხდა, როდესაც მათ ბირთვული მასალა გასაღების მიზნით ქობულეთში ერთ-ერთ საცხოვრებელ ბინაში მიიტანეს. დაკავებულები ურანის გაყიდვას 3 მილიონ აშშ დოლარად აპირებდნენ.
ჩატარებული რადიოლოგიური ექსპერტიზით დადგინდა, რომ ამოღებული რადიოაქტიური ნივთიერება ურანი, საერთო წონით 1,665 გრ, შეიცავს 2 რადიოაქტიურ იზოტოპს: ურან 238-სა და მცირე ოდენობით 0, 23 პროცენტ ურან 235-ს, რომლებიც მიეკუთვნებიან ბირთვულ მასალათა კატეგორიას. რადიოაქტიური (გამა) გამოსხივების დოზის სიმძლავრისა და თვით წყაროს რაობის გათვალისწინებით, აღნიშნულ საგნებთან ხანგრძლივი უშუალო კონტაქტი საშიშია ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის.
გამოძიება ბირთვული მასალისადმი უკანონო მოპყრობისა და გასაღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 230-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 5-დან 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას აწარმოებს საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველო.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2016 წლის 27 აპრილის გადაწყვეტილებით საქმეზე დაკავებულ პირებს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეეფარდათ პატიმრობა.

State Security Service of Georgia Detained 5 Persons on the Fact of Illegal Selling of Uranium
As a result of jointly conducted activities the officers of Counter-intelligence Department alongside Special Operations Department under SSG, detained 5 citizens of Georgia in Kobuleti on the fact of illegal selling of the radioactive substance Uranium.
The abovementioned persons were detained as they brought the substance to an apartment in Kobuleti in an attempt to sell it. They were aiming at selling the substance for $3 million.
The radiology review revealed that the substance Uranium, with the total weight 1,665 gr, contains 2 radioactive isotopes: Uranium 238 and a small amount, 0, 23% of Uranium 235 that belong to the category of nuclear substance. Given the gamma ray emission and the identity of the source, direct and long-term exposure to the substance is hazardous for human life and health.
Investigation is in progress on the fact of illegal handling and selling of nuclear material. (Article 230, part I of the Criminal Code of Georgia which envisages from 5 to 10 years of imprisonment).
Investigation is carried out by Counter-Intelligence Main Investigative Division under State Security Service of Georgia. Upon Tbilisi City Court decision taken on April 27th, 2016, the detainees were sentenced to imprisonment.