ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა გაიმართა.
ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 68-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე განიხილეს ე.წ. საზღვრის მოწყობის უკანონო პროცესი და ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების ფაქტები.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს მიმდინარე წლის 8 ივნისს დაკავებული გიორგი გიუნაშვილის საკითხზე. საოკუპაციო ძალებისა და დე ფაქტო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ქართულ მხარეს მიაწოდეს  ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ თავდაპირველად გიუნაშვილი დააკავეს ე.წ. საზღვრის უკანონო  კვეთის ბრალდებით, თუმცა მოგვიანებით დე ფაქტო პროკურატურამ მის მიმართ აღძრა ე.წ. სისხლის სამართლის საქმე სხეულის მძიმე დაზიანების ფაქტზე. ქართულმა მხარემ დააფიქსირა პოზიცია, რომ აღნიშნული ბრალდება არის აბსურდული და სანამ გიორგი გიუნაშვილი უკანონო პატიმრობიდან არ გათავისუფლდება, მისი  საკითხი არ მოიხსნება არც ერთი ფორმატის დღის წესრიგიდან,  რომელშიც ცენტრალური ხელისუფლება მონაწილეობას იღებს.
ოსურმა მხარემ კიდევ ერთხელ დააყენა ე.წ. საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის საკითხი, რასთან დაკავშირებითაც ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან  დაფიქსირებული იყო მკვეთრად უარყოფითი პოზიცია, მით უფრო,  რომ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატი პოლიტიკური საკითხების განხილვას არ ითვალისწინებს.

The 68th IPRM meeting took place in Ergneti. During the meeting the parties discussed t illegal process of so-called border construction as well as detentions of Georgian citizens on charges of illegal crossing of so-called border.
The representatives of the Central Government discussed the issue of Giorgi Giunashvili who was detained on June 8th. Occupation forces and de facto regime representatives provided Georgian side with the information in accordance to which, Giunashvili was initially detained for crossing of so-called border, but lately de facto Prosecutor’s Office has launched the investigation on the fact of infliction of severe health injuries. Georgian side stated, that the above-mentioned charge is absurd and the issue of Giorgi Giunashvili will remain in the agenda of any format involving representatives of Central Government, until he is released from illegal imprisonment.
As for the Ossetian side, it once again raised the issue of delimitation and demarcation of so-called border, which resulted in sharply negative position from the representatives of the Central Government and what is more, IPRM format does not envisage discussion of political issues