ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 75-ე შეხვედრა გაიმართა.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებთან ყველა ის მნიშვნელოვანი ინციდენტი განიხილეს, რომელიც ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით საოკუპაციო ზოლზე და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე  მიმდინარე წლის  3 თებერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით დაფიქსირდა.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ცხინვალის ე.წ. ციხეში უკანონოდ მყოფი საქართველოს მოქალაქის გიორგი გიუნაშვილის საკითხს.  ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის  მონაწილეებთან ხაზგასმით დააფიქსირეს, რომ  ხსენებული პირის მიმართ არსებული "ბრალდებები" და ე.წ. განაჩენი არის ყოველგვარ ლეგიტიმურ საფუძვლებს მოკლებული. შეხვედრაზე მკაფიოდ იქნა გაცხადებული, რომ აუცილებელია გიუნაშვილის უმოკლეს ვადაში უპირობო გათავისუფლება. დღევანდელ  შეხვედრაზე მიღწეულ იქნა შეთანხმება, რომ უახლოესს კვირეებში გიორგი გიუნაშვილს ოჯახის წევრები მოინახულებენ.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო საოკუპაციო ხაზზე უკანონოდ დამონტაჟებული მავთულხლართების, ღობეების და სხვა ხელოვნური ბარიერების მეშვეობით ადგილობრივი მოსახლეობისთვის შექმნილ პრობლემებს და მიმდინარე წლის 23 თებერვალს უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის ამირან გუგუტიშვილისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის საკითხს.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2017 წლის 4 აპრილს   გაიმართება.

75th IPRM meeting was held in Ergneti. Representatives of the Central Government alongside participants of the meeting discussed every incident that took place along Tskhinvali occupation line from 3rd of February to 1st of March.
Particular attention was paid to the issue of Georgian citizen Giorgi Giunashvili, who is illegally detained in so-called Tskhinvali prison. Representatives of Central Government stated, that accusations and so called verdict are fabricated and lack legitimacy. A clear statement was made that Giunashvili should be released unconditionally. s a result of today's meeting a decision was reached that in the nearest weeks members of Giorgi giunashvilis family will be given apportunity to visit him
During the meeting, discussions were also held over the problems that local residents face in the vicinities of occupation line due to illegally installed barbed-wires, fences and other artificial barriers. Parties also discussed the issue of physical abuse of detained Georgian citizen Amiran Gugutishvili.