მინდა მოგაწოდოთ ამ ეტაპისთვის არსებული ინფორმაცია 21-22 ნოემბერს თბილისში, ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე ჩატარებულ ანტიტერორისტულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებული გამოძიების შესახებ.
ამერიკელი კოლეგების დახმარებით  ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებებით და ექსპერტიზით, მათ შორის დნმ-ის ანალიზით და თითის ანაბეჭდებით (დაქტილოსკოპიური კვლევით), დადგენილ  იქნა, რომ ლიკვიდირებული პირებიდან ერთ-ერთი ახმედ ჩატაევია.
დანაშაულებრივი ჯგუფის  წევრებს თან  მათი ვინაობის მაიდენტიფიცირებელი არანაირი დოკუმენტი არ ჰქონიათ.აღნიშნული პირების იდენტიფიკაციის პროცესში ჩართულები არიან ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორები.
გამოძიების ფარგლებში დგინდება, თუ როგორ მოხვდნენ აღნიშნული ჯგუფის წევრები საქართველოში და ასევე დგინდება მათი შესაძლო კავშირი სხვა დანაშაულებრივ პირებთან.
გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ საქმის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია.საერთაშორისო პარტნიორების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დაიწყო სპეციალური დამატებითი ღონისძიებების გატარება შესაძლო დანაშაულებრივი ჯგუფის გაუვნებელყოფის მიზნით. სპეცოპერაციის ფარგლებში დაკავებულ იქნა 1 პირი.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სპეცოპერაციის საწყის ეტაპზე, რამდენიმე საათის განმავლობაში, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული დეპარტამენტი მათთან აწარმოებდა მოლაპარაკებებს დანებების თაობაზე.მოლაპარაკებების პარალელურად, მოსახლეობის უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, განხორციელდა ადგილობრივი მაცხოვრებლების ევაკუაცია კორპუსიდან და ასევე, მიმდებარე ტერიტორიიდან. მრავალსაათიანი და ინტენსიური ოპერაციის დროს, მათ სიცოცხლეს და ჯანმრთელობას საფრთხე არ შექმნია.
დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა სამართალდამცავების შეთავაზებაზე, რომ დანებებულიყვნენ, უარი განაცხადეს, გახსნეს ცეცხლი ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან და ხელყუმბარები ისროლეს.
სპეცოპერაცია მიმდინარეობდა მჭიდროდ დასახლებულ გარემოში და ყველა კონკრეტული ნაბიჯი იგეგმებოდა უსაფრთხოების მაქსიმალურად დაცვის გათვალისწინებით. 20 საათიანი სპეცოპერაციის შედეგად, დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებიდან 2 პირის ლიკვიდაცია განხორციელდა, ხოლო ბინაში მყოფმა ერთმა პირმა - ახმედ ჩატაევმა თავი აიფეთქა. სამწუხაროდ, ერთი თანამშრომელი, ივანე გოლაშვილი ამ სპეცოპერაციის დროს დაგვეღუპა.  დაიჭრა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ორი, და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ორი თანამშრომელი.
გავრცელებული ინფორმაცია, რომ სპეცოპერაციის დროს აღნიშნული ბინიდან დანაშაულებრივი ჯგუფის ორმა  წევრმა გაქცევა შეძლო, სიმართლეს არ შეესაბამება.
გამოძიების ამ ეტაპზე, სახელმწიფო უსაფრთოხების სამსახური, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად მუშაობს შესაძლო საფრთხეების  პრევენციაზე, რათა მოსახლეობის უსაფრთხოება მაქსიმალურად იყოს დაცული.
კიდევ ერთხელ ვუსამძიმრებთ გარდაცვლილი  ივანე გოლაშვილის ოჯახს.
დაჭრილი სპეცრაზმელების სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება და მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია.
მადლობას ვუხდით ყველა იმ თანამშრომელს, სპეცრაზმელს და პოლიციელს, ვინც საკუთრი სიცოცხლის რისკის ფასად, დაიცვა ჩვენი მოქალაქეები.
მადლობას ვუხდით ჩვენს მოსახლეობას სპეცოპერაციის დროს გამოჩენილი მოთმინებისა და  თანამშრომლობისთვის.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში საქმეზე გრძელდება გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 323-ე  მუხლის მესამე ნაწილით, 323 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით და 328-ე მუხლით.

I would like to provide you with the current information on investigation concerning anti-terrorist special operation conducted on 21-22 November in Tbilisi on Beri Gabriel Salosi street.
As a result of investigative and forensic activities including DNA tests and dactyloscopy (fingerprints) analysis carried out with the assistance of American colleagues, it was established, that one of the killed individuals is Akhmed Chataev.
The members of the criminal group did not carry any ID documents with them. Our international partners are engaged in the identification process of the mentioned individuals.
In the framework of the investigation, it is being determined how the members of the mentioned criminal group crossed the border of Georgia, as well as activities are being conducted to establish possible linkages with other criminal individuals.
We would like to provide public with additional information concerning the case. On the basis of information provided by our international partners, the State Security Service of Georgia launched special additional activities with the purpose to neutralize the possible criminal group. In the scope of special operation one individual has been detained.
It is important to highlight that on the initial stage of the operation, Counterterrorism Department under the State Security Service of Georgia conducted negotiations with them during several hours in an effort to convince them to surrender. In line with the negotiations, with the purpose to protect the security of the residents, evacuation process of the residents of the building as well as its vicinities was being conducted. During the hours-long and intensive operation, their lives and health did not face any danger.
The members of the criminal group rejected the offer of the law enforcers to surrender, opened fire from automatic weapons and threw hand grenades.
The special operation was underway in a densely populated environment and all concrete steps were planned to ensure maximum safety. As a result of 20-hour special operation, 2 members of the criminal group were killed, whereas one individual, Akhmed Chataev who was staying in the flat, blew himself up.
Unfortunately, we lost one of our officers Ivane Golashvili during the operation. The operation left 2 officers of SSSG and 2 officers of MIA wounded.
Disseminated information suggesting that the two members of the criminal group were able to flee from the flat, is not true.
On the current stage of the investigation, the State Security Service of Georgia, alongside international partners, is working to prevent possible threats to ensure maximum public safety.
We once again extend condolences to the famly of Ivane Golashvili.
The lives of the injured Special Forces officers are not in danger and their health condition is satisfactory.
We would like to express gratitude to every employee, Special Forces and police officers, who risked their own lives to protect our citizens.
We also would like to extend gratitude to our citizens for demonstrating patience and cooperation.
State Security Service of Georgia continues the investigation into the case under article 323 part III and article 323 (1) part I and article 328 of the Criminal Code of Georgia.