გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგით 52-ე შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, შეხვედრის მონაწილეებთან საოკუპაციო ხაზზე, მის მიმდებარე ტერიტორიაზე და რეგიონში 2017 წლის 28 ნოემბრიდან 2018 წლის 17 იანვრამდე დაფიქსირებული მნიშვნელოვანი ინციდენტები განიხილეს და გასული წლის დეკემბერში, საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლება პოზიტიურად შეაფასეს.
განსაკუთრებული ყურადღება კვლავ დაეთმო 2016 წლის 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საქართველოს მოქალაქის, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეს და მსჯავრდებული პირის, რაშიდ კანჯი ოღლის დაკავების აუცილებლობის საკითხს.
შეხვედრაზე ასევე საუბარი შეეხო უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქის, პაატა როგავას გათავისუფლების საკითხს, საოკუპაციო ზოლზე ე.წ. „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესსა და 2017 წელს, ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩატარებულ უკანონო სამხედრო წვრთნებს.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2018 წლის 27 თებერვალს გაიმართება.

IPRM Meeting was held in Gali
The 52nd meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism was held in Gali.The Representatives of the Central Government of Georgia with other participants discussed the key incidents registered from November 28 to January 17 along the occupational line, in its’ vicinities and in the region. At the meeting, the release of Georgian citizens in December of last year, was positively assessed.
Exceptional attention was paid to the murder case of Georgian citizen Giga Otkhozoria occurred on May 19, 2016 in village Khurcha, Zugdidi Municipality. At the meeting the representatives of Georgian Central Government stressed the urgency to detain convicted person Rashid Kanji Oghli.
The participants also discussed the issues related to the release of illegally imprisoned Georgian citizen Paata Rogava, the illegal process of “borderization” along the occupation line and the illegal military drills conducted in occupied Abkhazia in 2017.