სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ე.წ. „ცხელი ხაზის“ მექანიზმის ამოქმედების შედეგად,დე-ფაქტო ხელისუფლებამ განაცხადა,რომ 22 თებერვალს,უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის,არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების პირველადი მიზეზი არის „გულის შეტევა (ე.წ. ინფარქტი)“.სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მოთხოვნაზე,რომ მომხდარიყო ადგილზე ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს წარმომადგელების შეშვება ცხედრის პირველადი შესწავლის მიზნით,დე- ფაქტო ხელისუფლებამ უარი განაცხადა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის პრინციპული მოთხოვნაა,მოხდეს არჩილ ტატუნაშვილის ცხედრის გადმოსვენება და დაკავებულების ლევან ქუტაშვილის და იოსებ პავლიაშვილის უმოკლეს ვადაში გათავისუფლება.
დე-ფაქტო ხელისუფლების მიერ გაკეთებული განცხადება და სხვადასხვა ღია საინფორმაციო საშუალებებში გავრცელებული ინფორმაცია,რომ თითქოს არჩილ ტატუნაშვილი თანამშრომლობდა ქართულ სპეცსამსახურებთან და მონაწილეობა ჰქონდა მიღებული ოსი ერის ე.წ. გენოციდში, არის გამოგონილი და ფაქტების დამახინჯების მიზანმიმართულ მცდელობას წარმოადგენს.
2018 წლის პირველ მარტს ჩანიშნულია ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მორიგი შეხვედრა სოფ. ერგნეთში და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლების მიერ არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების, ლევან ქუტაშვილის და იოსებ პავლიაშვილის უკანონო დაკავების საკითხი აუცილებლად დადგება დღის წესრიგში.ჩვენი შეფასებით,მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, საჭიროა, საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღების მაქსიმალური მობილიზება, რათა მოხდეს ტატუნაშვილის გარდაცვალების მიზეზის სიღრმისეული და გამჭვირვალე გამოძიება.ამ მიმართულებით სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური აგრძელებს მის ხელთ არსებული ყველა სახის ინფორმაციის მყისიერ მიწოდებას,როგორც საქართველოს ხელისუფლების სხვადასხვა უწყების, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის.

After the activation of the so called “Hot Line” mechanism by the State Security Service of Georgia, de-facto authorities declared that the primary cause of the death of Archil Tatunashvili, citizen of Georgia, who was illegally detained on 22nd of February, was a “heart attack (so-called infarction)”. On the request of the State Security Service of Georgia to allow Levan Samkharauli National Forensics Bureau experts to have an access on the ground to conduct the primary examination of the deceased, de facto authorities did not comply.
The State Security Service of Georgia principally demands the transfer of the deceased Archil Tatunashvili and the release of the detainees - Levan Kutashvili and Ioseb Pavliashvili in the nearest future.
The statement made by the de-facto authorities and the information disseminated by various open sources, that Archil Tatunashvili allegedly was cooperating with Georgian intelligence services and was participating in so-called genocide of Ossetian nation is fictitious and aims to misrepresent the facts.
The issue related to the death of Archil Tatunashvili and the illegal detention of Levan Kutashvili and Ioseb Pavliashvili, by the representatives of the State Security Service of Georgia will be put into agenda of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) format meeting planned for March 1, 2018 in village Ergneti.
According to our assessment, it is of a crucial importance to mobilize the attention of the international community at the highest possible level, in order to conduct in-depth and transparent investigation of the real cause of death of Tatunashvili. In this regard, on immediate basis the State Security Service of Georgia continues to provide various governmental agencies, as well as international organizations with all sort of available information.