სუს-ის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ თაღლითობის ფაქტზე 1 პირი დააკავა და 7 პირი ამხილა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად თაღლითობის ფაქტზე, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენლებთან კოორდინაციის განყოფილების უფროსი დიმა წ. დააკავეს, ხოლო სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით თაღლითობის ჩადენის ფაქტზე დანაშაულში ამხილეს მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიასთან არსებული „მარტვილის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების უფლებამოსილი მუდმივმოქმედი კომისიის“ წევრები: კომისიის თავმჯდომარე, ამასთანავე, მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიის ეკონომიკური განვითარების, ქონების მართვისა და სტატისტიკის სამსახურის უფროსი გოჩა ხ; კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე, ამასთანავე, მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიის სოფლის მეურნეობის განვითარების სამსახურის უფროსი როლანდ წ; კომისიის წევრი, ამასთანავე მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიის იურიდიული განყოფილების უფროსი გოგი ძ; კომისიის წევრი, ამასთანავე, მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიის ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და არქიტექტურის განყოფილების უფროსი ვაჟა გ; ააიპ მარტვილის მუნიციპალიტეტის კეთილმოწყობის ცენტრის სპეციალისტი ჯონი ჯ; საკუთრების უფლების აღიარების კომისიის ყოფილი მდივანი ამბროსი ჭ; კომისიის წევრი, ამასთანავე, სსიპ ქონების ეროვნული სააგენტოს სამეგრელო-გურია-ზემო სვანეთის მომსახურების ცენტრის სპეციალისტი ვლადიმერ წ.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დიმა წ-მ მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერიასთან არსებული „მარტვილის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების უფლებამოსილი მუდმივმოქმედი კომისიის“ წევრებს გაანდო თავისი დანაშაულებრივი განზრახვა და სთხოვა, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით დახმარებოდნენ მიწის ნაკვეთის თაღლითურად დაუფლებაში, რაზეც კომისიის წევრებისაგან თანხმობა მიიღო.   დიმა წ. კომისიის წევრების დახმარებით და კომისიის მიერ 2017 წლის 11 აპრილს გაცემული საკუთრების უფლების მოწმობის საფუძველზე მოტყუებით, მართლსაწინააღმდეგოდ დაეუფლა მარტვილის რაიონის სოფელ გაჭედილში მდებარე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ 1044.4 კვ.მ მიწის ფართობს, რითაც სახელმწიფოს მიადგა მნიშვნელოვანი ზიანი 7830 ლარის ოდენობით.
გამოძიება მიმდინარეობს თაღლითობის ფაქტზე, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია და სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით თაღლითობის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 4-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს და სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

Anti-corruption Agency Detained One Individual on the Fact of Forgery and Exposed to Crime 7 Individuals
The officers of Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities detained Dima Ts. the head of Martvili Municipality Mayor Representatives Coordination Unit on the fact of forgery and on the basis of court ruling and exposed to crime for forgery by misusing their official powers the members of  Permanent Commission of Martvili Ownership Recognition under the Martvili City Hall: Gocha Kh, Chairman of the Commission who is at the same time, the Head of Economic Development, Property Management and Statistics Service; Roland Ts., Deputy Chairman of the Commission, who is at the same time the Head of Agriculture Development Service under the Martvili City Hall; Gogi Dz., member of the Commission, who is at the same time the Head of Legal Service under the Martvili Municipality, Vazha G.,  member of the Commission, who is at the same time, the Head of Infrastructure Development and Architecture Unit under the Martvili Municipality City Hall; Joni J.,  the specialist of LEPL Territory Organization Center under the Martvili Municipality,  Ambrosi Ch, former secretary of Ownership Recognition Commission; Vladimer Ts. member of the Commission who is at the same time specialist of the Samegrelo-Guria-Zemo Svaneti Service Center under the LEPL Property National Agency.
Investigation established, that Dima Ts. revealed to the members of of Martvili Ownership Recognition Permanent Commission under the Martvili City Hall his criminal intention and asked them the assistance in terms of illegally appropriating the land plot by misusing their official powers, to which they consented. Dima Ts. with the assistance of the members of the Commission through deception, illegally appropriated state-owned 1044.4 square meters land plot in village Gachedili of the Martvili region on the basis of ownership recognition certificate issued on April 11, 2017, as a result of which the state suffered considerable loss in the amount of GEL 7830.
Investigation is in progress on the fact of swindling which caused substantial damage and forgery by using official powers (Article 189, part II, sub-paragraph “B” of Criminal Code of Georgia, which envisages imprisonment from 4 to 7 years and Article 180, Part III, sub-paragraph “A” of Criminal Code of Georgia,  which envisages form 6 to 9 years of imprisonment.