სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის  საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი სამუშაო ვიზიტით გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში იმყოფებოდა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი ირაკლი ბერაია, გაეროს დანაშაულისა და მართლმსაჯულების რეგიონთაშორისი კვლევითი ინსტიტუტისა (UNICRI) და გერმანული მხარის მიწვევით, 2015 წლის 1 ოქტომბერს დიდი შვიდიანის მასობრივი განადგურების იარაღისა და მასალების გავრცელების წინააღმდეგ გლობალური პარტნიორობის (The G7 Global Partnership Against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction) სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას დაესწრო, რომელიც გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროში (ბერლინში) გაიმართა.
აღნიშნულ ღონისძიებაზე, სხვა საკითხებთან ერთად, განიხილებოდა საქართველოს წარმატებული გამოცდილება ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) უსაფრთხოების ეროვნული  საქმოქმედო გეგმის შემუშავებაში.  საქართველო პირველი ქვეყანაა ევროკავშირის ინიციატივის „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრები“ ფარგლებში, რომელმაც აღნიშნული დოკუმენტი შეიმუშავა და დაამტკიცა.
საქართველო ყალიბდება, როგორც ქბრბ სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის რეგიონული ცენტრი.  2013 წლიდან თბილისში წარმატებით ფუნქციონირებს ევროკავშირის „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრების“ თბილისის რეგიონული სამდივნო, რომელიც სამხრეთ კავკასიისა და სამხრეთ–აღმოსავლეთ ევროპის 9 ქვეყანას აერთიანებს. ჩვენი ქვეყანა მჭიდროდ თანამშრომლობს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან, აშშ–სთან, ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან (IAEA), გაერო-სთან, NATO-სა და ეუთოსთან ქბრბ უსაფრთხოების სფეროში.
სხვადასხვა ქვეყანა უკვე გამოთქვამს სურვილს, რომ  საქართველომ მათ გაუზიაროს საკუთარი გამოცდილება და დაეხმაროს შესაბამისი სამოქმედო გეგმების შემუშავებაში. აღნიშნულ შეხვედრაზე ასევე დაფიქსირდა საქართველოს მზადყოფნა შეუერთდეს დიდი 7 გლობალურ პარტნიორობას და ქბრბ სფეროში საკუთარი გამოცდილებით, კიდევ უფრო გაზარდოს თავისი წვლილი გლობალური უსაფრთხოების არქიტექტურაში.
ღონისძიების ფარგლებში ირაკლი ბერაიამ ასევე გამართა შეხვედრები დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, საქართველოს ქბრბ ეროვნული სამოქმედო გეგმის ცალკეული აქტივობების დაფინანსების მიზნით.

Head of Information-analytical Department Irakli Beraia Payed Official Visit to Germany
Head of Information-analytical Department under State Security Service of Georgia Irakli Beraia who was officially invited by UNICRI and German side, attended the G7 Global Partnership against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction work meeting, which was hosted by the Ministry of Foreign Affairs of German and took place in Berlin.
During the event, among other issues, successful experience of Georgia in CBRN action plan elaborating was discussed. Georgia is the first country within the CBRN Centers of Excellence EU initiative to elaborate and approve the above-mentioned document.
Georgia is forming as international cooperation center in CBRN field. Since 2013 Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Risk Mitigation Centers of Excellence” regional secretariat of European Union is successfully functioning in Tbilisi covering 9 countries of south-east Europe and South Caucasus. Our country closely cooperates with EU member countries, the US, IAEA, NATO and OSCE in CBRN security field.
Various countries express desire to share experience and get assistance from Georgia in relevant action plan elaboration process. During the meeting readiness of Georgia to join the G7 Global Partnership was expressed to further increase its contribution to the global security architecture.
In the scope of the event, Irakli Beraia also held meetings with representatives of donor organizations aiming at funding certain activities within national CBRN action plan.