სუს-ის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე ერთი პირი დააკავეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად,  სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით დიდი ოდენობით თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს პენიტენციალური სისტემის რუსთავის N16-ე დაწესებულების ინსპექტორი ნათელა ჯინჭარაძე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნათელა ჯინჭარაძე  მოქალაქეს თავისი ახლობლის, ქ.რუსთავის N17-ე დაწესებულებაში მყოფი პატიმრის ვადაზე ადრე გათავისუფლებაში დახმარებას დაჰპირდა, რის სანაცვლოდაც მოსთხოვა და გამოართვა 7000 აშშ დოლარი, რა დროსაც იგი  ბრალდებულის სახით დააკავეს.
გამოძიება თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე მიმდინარეობს  (საქართველოს სსკ-ის 19-180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებით,  რაც  სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ვადით 6-დან 9 წლამდე). გამოძიებას  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტო აწარმოებს.
“სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში, მაქსიმალურად შეუწყო ხელი  პენიტენციურ სისტემაში სისხლის სამართლის დანაშაულის აღკვეთას. სამინისტოს შესაბამისი უწყებები აქტიურად იყვნენ  ჩართულნი ოპერატიულ-სამძებრო მოქმედებებში და განახორციელეს ყველა საჭირო ღონისძიება საქმის გახსნის მიზნით.  სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო მის სისტემაში დანაშაულის პრევენციის მიზნით, სამართალდამცავ სტრუქტურებთან მომავალშიც აქტიურად ითანამშრომლებს,” - განაცხადა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსმა ინსპექტორმა ამირან ქართველიშვილმა.

Anti-corruption Agency alongside General Inspection under Ministry of Corrections and Probation detained one person for Attempted Swindling
Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia alongside General Inspection under Ministry of Corrections and Probation as a result of operative-searching and investigative activities detained inspector Natela Jincharadze, the employee of Rustavi N16 establishment under the Ministry of Corrections and Probation for attempted swindling in large quantities by misusing her powers.
Investigation established, that Natela Jincharadze promised a citizen to give assistance in early release of a prisoner in N 17 Rustavi establishment and in return demanded and received 7 000 USD when she was detained.
Investigation is carried out on the fact of attempted swindling. (Article 19-180 part III subparagraph “A” and “B”, which envisages from 6 to 9 years of imprisonment. Investigation is carried out by Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia.
“Within its competence and through cooperation with Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia, General Inspection under Ministry of Corrections and Probation carried out the crime prevention activities. Relevant agencies under the Ministry were actively involved in the operative-searching activities and implemented every necessary measure in order to solve the case. Ministry of Corrections and Probation will closely cooperate with law enforcement agencies in future in terms of crime prevention within its system” - Amiran Kartvelishvili, head of General Inspection under Ministry of Corrections and Probation stated.