სუს-ის უფროსი ევროპოლის დირექტორს შეხვდა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ვახტანგ გომელაური საქართველოში ვიზიტად მყოფ ევროპოლის დირექტორს რობ უეინრაითს შეხვდა.
ევროპოლის საქმიანობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ტერორიზმის წინააღმდეგ  ბრძოლაა. შეხვედრაზე საუბარი  ამ მიმართულებით  ევროპოლსა და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხებს შეეხო.  ვახტანგ გომელაურმა რობ უეინრაითს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლაში  მიღწეული შედეგები  გააცნო.
რობ უეინრაითის საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, „საქართველოსა და ევროპის პოლიციის სამსახურს შორის ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ“  შეთანხმებას მოეწერა ხელი. შეთანხმებას საქართველოს მხრიდან  ხელი მოაწერა შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა. შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ საქართველო გახდება ევროპოლის ოპერატიული პარტნიორი ქვეყანა, რაც საქართველოს სამართალდამცავ ორგანოებს მისცემს შესაძლებლობას, ითანამშრომლონ ევროპოლთან როგორც ოპერატიული, ასევე არაოპერატიული მიმართულებებით, უსაფრთხო არხის მეშვეობით გაცვალონ ოპერატიული ინფორმაცია და პერსონალური მონაცემები, მონაწილეობა მიიღონ ევროპოლის ფარგლებში ორგანიზებულ ერთობლივ საგამოძიებო ჯგუფებში, ევროპოლისგან მიიღონ ანალიზზე დაფუძნებული მნიშვნელოვანი ინფორმაცია.
ევროპოლის საქმიანობა მიმართულია ისეთ დანაშაულებთან საბრძოლველად, რომლებიც გავლენას ახდენენ ორ ან მეტ ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოზე ან ევროპის კავშირის საერთო ინტერესებს აზიანებენ.

Head of State Security Service of Georgia Held Meeting with Director of Europol
Vakhtang Gomelauri, Head of State Security Service of Georgia held meeting with Rob Wainwright, director of Europol, who is paying an official visit to Georgia.
One of the important direction of Europol’s activities  is to struggle against terrorism.  During the meeting talks were held on bilateral relations between Europol and State Security Service of Georgia in terms of combating terrorism. Vakhtang Gomelauri got Rob Wainwright familiarized with SSG achievements in this regard.
In the scopes of the visit payed by Rob Wainwright, “Agreement on operative and strategic cooperation between Georgia and Europol was signed. Giorgi Mghebrishvili, Minister of Internal Affairs of Georgia signed the agreement on behalf of Georgia. The agreement enables the country to become operative partner of Europol. It is worth noting, that the agreement is offering Georgia’s law enforcement agencies the opportunity to cooperate with Europol in operative and non-operative fields, exchange operative information and personal data through secure information exchange network, participate in mutual investigative groups organized by Europol and receive significant analysis-based information from Europol.
Europol activities are addressed to the crimes that impact two or more EU member states or damage general interests of the EU.