ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 76-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ბოლო პერიოდში დაფიქსირებული მნიშვნელოვანი ინციდენტები განიხილეს.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ცხინვალის ე.წ. ციხეში უკანონოდ მყოფი საქართველოს მოქალაქის გიორგი გიუნაშვილის საკითხზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით  ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მკაფიოდ დააფიქსირეს, რომ  გიუნაშვილის მიმართ გამოტანილი ე.წ. განაჩენი არის ყოველგვარ ლეგიტიმურ საფუძვლებს მოკლებული, სრულად პოლიტიზირებული და აუცილებელია მისი გათავისუფლება.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო იმ პრობლემებს, რომელიც ადგილობრივ მოსახლეობას კვლავაც ექმნება საოკუპაციო ხაზზე უკანონოდ დამონტაჟებული ხელოვნური ბარიერების მეშვეობით და იმ გამოწვევებს, რომელიც მიმდინარე საგაზაფხულო სასოფლო სამუშაოების პერიოდში ადგილობრივი ფერმერების უსაფრთხოებას უკავშირდება.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2017 წლის 11 მაისს გაიმართება.

76th IPRM meeting was held in Ergneti. Representatives of the Central Government discussed recent important incidents that took place on the ground.
Particular attention was paid to Georgian citizen Giorgi Giunashvili case who is illegally detained in so-called Tskhinvali prison. Representatives of Central Government stated, that accusations and so called verdict are fabricated and lack legitimacy. A clear statement was made that Giunashvili should be released unconditionally.
During the meeting, discussions were also held over the problems that local residents face in the vicinities of occupation line due to illegally installed barbed-wires, fences and other artificial barriers as well as security challenges of local farmers who carry out spring works.