გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 45-ე შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებთან ოკუპირებულ რეგიონებსა და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე ბოლო პერიოდში დაფიქსირებული მნიშვნელოვანი ინციდენტები განიხილეს.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება კვლავ დაეთმო 2016 წლის 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხს. ცენტრალური ხელისუფლების პრინციპული პოზიციაა, რომ აუცილებელია მკვლელობაში მსჯავრდებული რაშიდ კანჯი-ოღლის დაკავება.
შეხვედრაზე ასევე განხილულ იქნა ზუგდიდის რაიონის სოფელ რიყის მაცხოვრებლების არჩიკო და პაატა როგავების უკანონო დაკავების ფაქტი. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან მონაწილეებთან მკაფიოდ იქნა დაფიქსირებული, რომ აღნიშნული პირების დაკავება და მათთვის ე.წ. წინასწარი ორთვიანი "პატიმრობის" შეფარდება უკანონოა და აუცილებელია მათი გათავისუფლება.
შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს აფხაზეთის ე.წ. ციხეში უკანონოდ მყოფი საქართველოს მოქალაქის გიორგი ლუკავას საკითხზე.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საოკუპაციო ხაზთან არსებული სასოფლო სამეურნეო სავარგულების უსაფრთხოდ დამუშავების საკითხს.

45th IPRM Meeting was held in Gali. The representatives of the Central Government alongside participants of the meeting discussed recent important incidents that took place in occupied territory and its vicinities.
During the meeting particular attention was paid to Georgian citizen Giga Otkhozoria’s issue, who was murdered in village Khurtcha, Zugdidi region on 19th of May, 2016.
The representatives of the Central Government consider it the principal position, that Rashid Kanji-Oghli, the accused of Otkhozoria’s murder, ought to be detained.
During the meeting, the parties also discussed the illegal detention of Archiko and Paata Rogava, in village Rike, Zugdidi region. Representatives of the Central Government made a clear statement, that detention and two-month pre-trial “imprisonment” sentence is illegal and it is important that they are released.
During the meeting the issue of Giorgi Lukava, citizen of Georgia who is illegally detained in so-called prison of Abkhazia was discussed.