2017 წლის 28 ნოემბერს გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 51-ე შეხვედრა გაიმართა.ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, IPRM-ის მონაწილეებთან ერთად განვლილ პერიოდში დაფიქსირებული ყველა მნიშვნელოვანი ინციდენტი განიხილეს. მათ შორის, საუბარი შეეხო საქართველოს მოქალაქეების ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით ჯერ კიდევ უკანონო "პატიმრობაში" ყოფნის საკითხებს.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო, 2016 წლის 19 მაისს ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეს. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, მკვლელობაში მსჯავრდებული რაშიდ კანჯი ოღლის დაკავების და ცენტრალური ხელისუფლებისთვის გადმოცემის აუცილებლობაზე ისაუბრეს.
მონაწილეებთან  ერთად ასევე განხილულ იქნა საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებული ე.წ. ბორდერიზაციის უკანონო პროცესი, რომელიც ადგილზე არსებულ უსაფრთხოების გარემოს აზიანებს და კონკრეტულ პრობლემებს უქმნის ადვილობრივ მოსახლეობას.
პოზიტიურ ჭრილში იქნა აღნიშნული 25 ოქტომბერს გამართული  IPRM-ის შემდეგ საქართველოს მოქალაქეების ხვიჩა ლიპარტიას და გიორგი კორსანტიას გათავისუფლების ფაქტები.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მორიგი შეხვედრა 2018 წლის 17 იანვარს გაიმართება.

On November 28th 51st IPRM Meeting was held in Gali
Representatives of the Central Government alongside IPRM participants discussed every important incident that took place in recent period. Talks were held concerning the illegal “imprisonment” of Georgian nationals on the fact of crossing of so-called border.
Particular attention was paid to the murder case of citizen of Georgia Giga Otkhozoria that took place on 19th of May, 2016 in village Khurcha, Zugdidi region. The representatives of Central Government stressed the necessity to hand over Rashid Kanji Oghli, the individual accused of murder to the Central Government.
Illegal process of so-called borderization carried out along the occupation line which damages security environment on the ground and causes certain problems to the local residents was also discussed at the meeting with participants,.
Release of Georgian national Khvicha Lipartia and Giorgi Korsantia following IPRM meeting held of 25th of October was highlighted in positive context.