ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 83-ე შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებთან ერთად ის ინციდენტები განიხილეს, რომლებიც  ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით, საოკუპაციო ზოლსა და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე მიმდინარე წლის 16 ნოემბრიდან 18 დეკემბრის პერიოდში დაფიქსირდა.
შეხვედრაზე ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მონაწილეებთან ოკუპირებულ რეგიონში მიმდინარე მილიტარიზაციის პროცესსა და 2017 წლის მანძილზე ჩატარებულ უკანონო სამხედრო წვრთნებზე ისაუბრეს.
განსაკუთრებული ყურადღება  დაეთმო საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიებზე ე.წ. „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესით შექმნილ პრობლემებს და 2014 წელს, ოკუპირებულ ახალგორში გაუჩინარებული, ხოლო მოგვიანებით გარდაცვლილი საქართველოს მოქალაქის დავით ბაშარულის საქმის გამოძიების აუცილებლობის საკითხს.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის  მორიგი  შეხვედრა  2018 წლის 24  იანვარს გაიმართება.

IPRM Meeting held in Ergneti
83rd IPRM meeting was held in Ergneti. Representatives of the Central Government of Georgia discussed incidents that have taken place in the direction of occupied Tskhinvali region, occupation line and its vicinities in the period of 16 November-18 December.
During the meeting, representatives of the Central Government alongside the participants of the meeting held talks on undergoing militarization process in the region and illegal military exercises held throughout 2017.
Particular attention was paid to problems that occurred due to so-called “borderization” process conducted in the vicinities of occupation line and the necessity to investigate the case of Georgian national Davit Basharuli who went missing in2014 and found dead afterwards.