სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გაერო-ს უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის აღმასრულებელი დირექტორატის დელეგაციას უმასპინძლა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ორგანიზებით, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ გაერო-ს  უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის  აღმასრულებელი დირექტორატის  დელეგაციასთან სამდღიანი შეხვედრა გაიმართა. ღონისძიება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე ალექსანდრე ტაბატაძემ და გაერო-ს უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის აღმასრულებელი დირექტორატის დანაყოფის უფროსმა, აჰმედ სეიფ ელ-დავლამ გახსნეს.
გაერო-ს უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის აღმასრულებელი დირექტორატის  დელეგაციის ვიზიტის მიზანი იყო საქართველოსა და გაერო-ს შორის დიალოგის გაღრმავება, ქვეყნის მიერ გაერო-ს უშიშროების საბჭოს  შესაბამისი რეზოლუციების შესრულების მონიტორინგი, ხელშეწყობა და ტერორიზმის გლობალურ საფრთხეებზე ინფორმაციის გაცვლა, ასევე,  კომიტეტის ბოლო ვიზიტის შემდეგ, ქვეყნის მიერ განხორციელებული  ღონისძიებების მიმოხილვა და იმ სფეროების განსაზღვრა, რომელი მიმართულებითაც საქართველოს შეუძლია საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება სხვა ქვეყნებისთვის.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციამ ყურადღება გაამახვილა გაერო-ს უშიშროების საბჭოს შესაბამისი რეზოლუციების იმპლემენტაციაზე რამდენიმე  მიმართულებით, კერძოდ: კონტრტერორისტული კანონმდებლობა და სასამართლო პრაქტიკა, ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლა, სამართალდამცავი უწყებების საქმიანობის ეფექტურობა, უწყებათაშორისი კოორდინაცია და საერთაშორისო თანამშრომლობა, საზღვრის მართვა, რადიკალიზაციის პრევენცია და სხვა საკითხები.
გაერო-ს უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის დელეგაციამ დადებითად შეაფასა საქართველო, ტერორიზმისა და ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლაში მისი უწყვეტი ძალისხმევისთვის და ამ სფეროში თანამშრომლობისა და დიალოგის შემდგომ გაძლიერების საქმეში მისი მზაობისათვის. აღინიშნა, რომ საქართველო იყო  ერთ-ერთი პირველი  ქვეყანა, რომელმაც 2015 წელს   განახორციელა  უცხოელი ტერორისტი მებრძოლების დაბრუნების კრიმინალიზაცია.
სტუმრად მყოფმა დელეგაციამ ხაზი გაუსვა არაერთ ეფექტურ მექანიზმს, რომელიც უზრუნველყოფს უწყებათაშორის კოორდინაციას. ასევე, აღინიშნა დისკუსიებში მონაწილე უწყებების პროფესიონალიზმის მაღალი დონე.
დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ გაერო-ს უშიშროების საბჭოს კონტრტერორისტული კომიტეტის აღმასრულებელი დირექტორატის ექსპერტები, ასევე, წარმომადგენლები გაერო-ს უშიშროების საბჭოს 1540 (2004) რეზოლუციის  შესაბამისად შექმნილი უშიშროების საბჭოს კომიტეტის ექსპერტთა ჯგუფიდან („1540 ექსპერტთა ჯგუფი“), კრიმინალური პოლიციის საერთაშორისო ორგანიზაციდან (INTERPOL), საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციიდან (IMO), მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციიდან (IOM) და გაერო-ს დანაშაულისა და ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის  ოფისიდან (UNODC).
დისკუსიებში, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურთან ერთად, მონაწილეობდა ტერორიზმის პრევენციისა და მასთან ბრძოლის საკითხებში ჩართული საქართველოს ყველა შესაბამისი უწყების 80-მდე წარმომადგენელი როგორც აღმასრულებელი, ისე სასამართლო ხელისუფლების მხრიდან, მათ შორის, შინაგან საქმეთა, თავდაცვის სამინისტროების, ასევე, იუსტიციის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ფინანსთა სამინისტროს, ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის, საქართველოს ეროვნული ბანკის, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის, მთავარი პროკურატურის წარმომადგენლები და მოსამართლეები.

State Security Service of Georgia Hosted the Delegation of the UN Security Council Counter-Terrorism Committee Executive Directorate
The State Security Service of Georgia organized and hosted the three-day meetings with the Delegation of the UN Security Council Counter-Terrorism Committee Executive Directorate (CTED), paying an official visit to Georgia. The event was opened by the Deputy Head of State Security Service of Georgia Alexander Tabatadze and Chief of Section of the UN Security Council Counter-Terrorism Committee Executive Directorate Ahmed Seif El-Dawla.
The visit of the Delegation of the UN Security Council Counter-Terrorism Committee Executive Directorate aimed at enhancing dialogue between Georgia and the UN, monitoring of the implementation of the relevant resolutions by the country, facilitation and information exchange on the global threats of terrorism, as well as reviewing the activities conducted by Georgia since the last visit of the Committee and defining the fields across which Georgia can share best practices with other countries.
Within the framework of the visit, the Delegation focused on implementation of the relevant UN Security Council Resolutions in several directions, in particular: counter-terrorism legislation and judicial practice, anti-money-laundering and counter-financing of terrorism, effectiveness of law enforcement services, inter-agency coordination and international cooperation, border management, prevention of radicalization and other issues.
The CTED Delegation commended Georgia for its continuous efforts aimed at countering terrorism and violent extremism and its commitment to further enhance cooperation and dialogue in this area. As noted, Georgia was also among the first countries to explicitly criminalize FTF travel back in 2015.
The visiting  Delegation noted a number  of effective mechanisms aimed at ensuring inter-agency cooperation. High level of professionalism of the agencies participating in the discussions was underlined as well.
The visiting  Delegation included CTED experts, as well as representatives  of Expert Group of the Security Council Committee established pursuant to resolution 1540 (2004) (“1540 Expert Group”); the International Criminal Police Organization (INTERPOL); the International Maritime Organization (IMO); the International Organization for Migration (IOM); the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC).
Up to 80 representatives from the relevant executive state agencies and judiciary involved in countering and prevention of terrorism, including from Ministry of Internal Affairs, Ministry of Defense, as well as Ministry of Justice, Ministry of Foreign Affairs,  Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, of Health, Labour and Social Affairs, Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality, Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Finance, Financial Monitoring Service, National Bank of Georgia, Insurance State Supervision Service, Office of the Prosecutor-General and judges took part in the discussions, together with the State Security Service of Georgia.