მიმდინარე წლის 14 სექტემბერს ერგნეთში გამართული ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 89-ე შეხვედრა დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა პროტესტის ნიშნად ჩაშალეს.
მათ IPRM-ის დღის წესრიგიდან არჩილ ტატუნაშვილისა და დავით ბაშარულის საკითხების ამოღება მოითხოვეს. აღნიშნული საკითხების დღის წესრიგიდან მოხსნა და IPRM-ის ფორმატში ულტიმატუმის ენით საუბარი კატეგორიულად მიუღებელია საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებისათვის, რადგან მსგავსი მოთხოვნები ეწინააღმდეგება ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფუნდამენტურ პრინციპებს.

The representatives of the de-facto government disrupted in protest the 89th Incident Prevention and Response Mechanism Meeting (IPRM) held in Ergneti on September 14 of the current year.
The representatives of the de-facto government demanded to remove the issues of Archil Tatunashvili and David Basharuli from the agenda. The removal of the mentioned issues from the agenda and ultimatums within the IPRM format are categorically unacceptable for the Central Government of Georgia, due to the fact that demands are contrary to fundamental principles of the Incident Prevention and Response Mechanism.