აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში წამყვან უწყებად დასახელდა
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა ტერორიზმის შესახებ  ქვეყნების 2017 წლის ანგარიშები გამოაქვეყნა. ყოველწლიურ ანგარიშში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებთან ერთად, შეფასებულია საქართველოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური არის წამყვანი უწყება ტერორიზმთან დაკავშირებულ ინციდენტებზე რეაგირების კუთხით და ზოგადად არის კარგად აღჭურვილი და მომზადებული. აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის შეფასებით, მთლიანობაში, საქართველოს მთავრობას ზოგადად შესწევს უნარი გამოავლინოს, შეაკავოს და რეაგირება მოახდინოს ტერორიზმის შემთხვევებზე.
ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ  საქართველო,  როგორც  ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ წინააღმდეგ ბრძოლის გლობალური კოალიციის დიდი ხნის წევრი, განაგრძობდა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან მჭიდრო თანამშრომლობას ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის მთელ რიგ საკითხებზე, ჩართული იყო არაერთ ორმხრივ წვრთნაში და რჩება ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცე პარტნიორად უსაფრთხოების სფეროში. ანგარიშში ყურადღება გამახვილებულია „ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის საიდუმლო ინფორმაციის დაცვის უსაფრთხოების ზომების შესახებ“ გასული წლის მაისში ხელმოწერილ  შეთანხმებაზე, რომელიც  ქმნის სამართლებრივ საფუძველს ორ ქვეყანას შორის ინფორმაციის ორმხრივად გაზიარების, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერების და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის (ნატო) წევრ სახელმწიფოებთან საქართველოს სამხედრო თავსებადობის გაზრდის თვალსაზრისით.
ანგარიშის ნაწილში „კანონმდებლობა, სამართალდაცვითი სფერო და საზღვრის უსაფრთხოება“  ნათქვამია, რომ  2017 წელს, საქართველომ განაგრძო კონტრტერორისტული კანონმდებლობის გაძლიერება. საქართველომ მიიღო კანონმდებლობა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების და ელექტრონული თვალთვალის ღონისძიებების გამოყენების რეფორმირებისა და  მართვის ზედამხედველობის გაზრდის მიზნით. ანგარიშის მიხედვით, მთავრობამ ასევე, მოახდინა „საერთაშორისო დაცვის შესახებ“ ახალი კანონის  იმპლემენტაცია. კანონი შემუშავებული იქნა იმგვარად, რომ მთავრობას შეეძლოს უარი უთხრას ლტოლვილის სტატუსზე, თავშესაფარზე  ან სხვა საერთაშორისო დაცვაზე იმ პირებს, რომელთა მიმართაც არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისათვის, რომ ჩართულნი იყვნენ ტერორისტულ აქტში და/ან აქვთ კავშირი ტერორისტულ ორგანიზაციასთან.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ანგარიშში ასახა საქართველოს მიერ საზღვრის დაცვისა და საავიაციო უსაფრთხოების გაძლიერების მიმართულებით გატარებული ღონისძიებები და აღნიშნა, რომ საქართველომ გააუმჯობესა ინფრასტრუქტურა სახმელეთო საზღვრის ხუთ სასაზღვრო სექტორზე (ოთხი - აზერბაიჯანთან საზღვრის და ერთი -  თურქეთთან საზღვრის გასწვრივ) და დაამატა ოთხი  სასაზღვრო სექტორი თურქეთთან საზღვრის გასწვრივ. საქართველომ ასევე შექმნა რისკებისა და საფრთხეების შეფასების განყოფილება, რომელიც მუშაობს ევროპული ინფორმაციის ანალიზის საერთო მოდელის შესაბამისად და ხელი მოაწერა ტაქტიკურ მემორანდუმს ნატო-ს გაერთიანებულ საზღვაო ძალებთან, რაც ხელს უწყობს  ნატო-სა და საქართველოს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივ მართვის ცენტრს შორის თანამშრომლობასა და ინფორმაციის გაცვლას. დოკუმენტის თანახმად, აღნიშნული მემორანდუმის საფუძველზე, საქართველო არის ტერორიზმთან ბრძოლის სფეროში ნატო-ს ერთი-ერთი აქტივობის, ნატო-ს ოპერაციის „ზღვის მცველი“ (Sea Guardian) არა-ოპერატიული პარტნიორი. ანგარიშში ასევე საუბარია, რომ მთავრობამ მიიღო  უსაფრთხოების დამატებითი ზომები საავიაციო სექტორში, დამტკიცებულ იქნა მართლსაწინააღმდეგო ქმედებისაგან სამოქალაქო ავიაციის უშიშროების დაცვის უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამა, „საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის შესახებ“ ჩიკაგოს კონვენციის და სამოქალაქო ავიაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ დაწესებული რეკომენდირებული პრაქტიკისა და სტანდარტების შესაბამისად. ამასთან, აღნიშნულია, რომ მთავრობამ დაამტკიცა და განახორციელა სამოქალაქო ავიაციის სფეროში კრიზისულ-ექსტრემალური სიტუაციების მართვის ერთობლივი სამოქმედო გეგმა.
ანგარიშში ასევე, საუბარია გასული წლის 21-22 ნოემბერს, სუს-ის ხელმძღვანელობით ქ. თბილისში, ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩაზე ჩატარებული  სპეცოპერაციის შესახებ და აღნიშნულია, რომ თბილისის საცხოვრებელ კორპუსში, სუს-ის კონტრტერორისტული დანაყოფის ხელმძღვანელობით ჩატარდა ოპერაცია, ოთხი ეჭვმიტანილი ტერორისტის დაკავების მიზნით, რომლებმაც ცეცხლი გაუხსნეს სპეციალური დანიშნულების ძალებს.  ტერორისტთა ჯგუფის ერთი წევრი დაკავებული იქნა, ორი მოკლული, ხოლო მეოთხე ეჭვმიტანილმა მოახდინა თვითლიკვიდაცია, ასაფეთქებელი მოწყობილობის ამოქმედების შედეგად. ანგარიშის თანახმად, მოგვიანებით, მოხდა გარდაცვლილთაგან ერთ-ერთის, საერთაშორისო ტერორისტის ახმედ ჩატაევის იდენტიფიცირება. ერთი ქართველი ოფიცერი იქნა მოკლული,  ხოლო ოთხი  დაიჭრა. ტექსტში ასევე, საუბარია 26 დეკემბერს, სასამართლოს ნებართვის საფუძველზე, სუს-ის მიერ პანკისის ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციაზე, რა დროსაც ჩატაევთან შესაძლო კავშირის  გამო, დაკავებულ იქნა 4 პირი.  სპეცოპერაციის დროს ერთი ადამიანი მძიმედ დაიჭრა და მოგვიანებით გარდაიცვალა. ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2017 წლის ბოლოსთვის გამოძიება ორივე ოპერაციასთან  დაკავშირებით მიმდინარეობდა. ამასთან, დოკუმენტში ნათქვამია, რომ ივლისში, საქართველომ დაიწყო გამოძიება და შემდგომი სისხლის სამართლებრივი დევნა საქართველოს მოქალაქის წინააღმდეგ, რომელიც სავარაუდოდ იბრძოდა  ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ რიგებში.
ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით, ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველო არის ფინანსურ ქმედებათა სპეციალური ჯგუფის (FATF) მსგავსი რეგიონული ორგანოს - ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შემფასებელ ექსპერტთა კომიტეტის (MONEYVAL) წევრი. ხაზგასმულია, რომ ფულის გათეთრების და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ საქართველოს კანონმდებლობა მნიშვნელოვნად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს, კერძოდ FATF-ის განახლებულ რეკომენდაციებს.
ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლასთან დაკავშირებით, დოკუმენტში ნათქვამია, რომ  2017 წელს, საქართველოს მთავრობა განაგრძობდა ძალისხმევას ძალადობრივ ექსტრემიზმთან ბრძოლის კუთხით და აქცენტს აკეთებდა მოწყვლად მოსახლეობაში თანასწორობისა და ინტეგრაციის, განათლების, სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის, მედიის და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის, გენდერული თანასწორობის, უმცირესობათა კულტურისა და იდენტობის შენარჩუნების ინიციატივებზე.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ  საქართველოს მთავრობამ, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტებისთვის წამოიწყო სტაჟირების სამთვიანი საპილოტე პროგრამა, რომელიც მოიცავდა 65-ზე მეტი სტუდენტის სტაჟირებას 20 სახელმწიფო უწყებასა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში. კიდევ ერთი პროექტი, რომელიც ინიცირებული იქნა 2017 წელს, იყო პროგრამა "ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები", რომელიც მიზნად ისახავდა  უმცირესობათა სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფების ინფორმირებას საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფებების შესახებ, მათ მშობლიურ ენებზე. დოკუმენტში ასევე საუბარია, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ორგანიზებით ჩატარებულ  კულტურულ ღონისძიებებზე, როგორც პანკისის ხეობაში, ისე ახალციხეში, რაც მიზნად ისახავდა სხვადასხვა ფორმით კულტურული მრავალფეროვნების წახალისებას.
საერთაშორისო და რეგიონული თანამშრომლობის კუთხით, დოკუმენტის მიხედვით,  საქართველო აქტიურადაა ჩართული ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებში საერთაშორისო, რეგიონულ და ორმხრივ დონეზე. საქართველო, ასევე, მჭიდროდ თანამშრომლობს ნატო-სთან; მონაწილეობს ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ წინააღმდეგ ბრძოლის გლობალურ კოალიციაში, მათ შორის, მის ფარგლებში შექმნილი უცხოელი ტერორისტი მებრძოლების შესახებ სამუშაო ჯგუფში; არის ტერორიზმის აღკვეთის თაობაზე ევროპის საბჭოს კონვენციის მონაწილე და  შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის ორგანიზაციის წევრი. დეკემბერში, საქართველო გახდა უცხოელი ტერორისტი მებრძოლების დაბრუნების და  გადაადგილების თაობაზე გაერო-ს უშიშროების საბჭოს 2396 რეზოლუციის თანა-სპონსორი.
უსაფრთხოებისა და სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო სახელშეკრულებო ბაზის გაძლიერების კუთხით, ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2017 წელს, საქართველომ ხელი მოაწერა ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას ევროპოლთან, ასევე, გერმანიასთან საიდუმლო ინფორმაციის გაცვლისა და ორმხრივად დაცვის შესახებ შეთანხმებას. დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ საქართველომ ხელი მოაწერა ორმხრივ შეთანხმებებს, რომლებიც ორიენტირებულია სამართალდაცვით სფეროში საბერძნეთთან და შვედეთთან შემდგომ თანამშრომლობაზე. თანამშრომლობის შესახებ მსგავსი შეთანხმებები საქართველოს გაფორმებული აქვს 28 ქვეყანასთან. ამასთან, ანგარიშში ნახსენებია ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე, საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით ორგანიზებულ ღონისძიებებში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და სხვა შესაბამისი უწყებების აქტიური ჩართულობის შესახებ.

The U.S. State Department Report Named State Security Service of Georgia as the Lead Authority in the Field of Fight against Terrorism
The U.S. State Department published Country Reports on Terrorism 2017.  Alongside various countries of the world, the annual Report assesses Georgia’s activities conducted in the direction of fight against terrorism.
According to the document, the State Security Service of Georgia has the lead in handling terrorism-related incidents and is generally well equipped and well trained. Overall, the Georgian government is generally capable of detecting, deterring, and responding to terrorist incidents, according to the U.S. State Department assessment.
The document underlines, that Georgia, a longstanding member of the Global Coalition to Defeat ISIS, continued its strong engagement with the United States across a range of counterterrorism-related issues, participated in numerous bilateral exercises and remained a solid U.S. security partner. The Report stresses the signature of the Agreement between the Government of the United States of America and the Government of Georgia Concerning Security Measures for the Protection of Classified Information in May of the last year, establishing a legal foundation for bilateral intelligence sharing between the two countries, that will strengthen counterterrorism cooperation and enhance the Georgian military’s interoperability with North Atlantic Treaty Organization (NATO) member states.
The section of the Report “Legislation, Law Enforcement, and Border Security” provides that, Georgia continued to enhance its counterterrorism legislation in 2017. Georgia introduced legislation with a view to reform and increase management oversight of covert investigative operations and the use of electronic surveillance. According to the Report, the government also implemented a new law on international protection. The law was designed to allow the government to refuse refugee, asylum, or other international protection to persons reasonably considered involved in acts of terrorism and/or have connections to terrorist organizations.
In its Report the U.S. State Department reflected Georgia’s activities in the direction of enhancement of border and aviation security and noted, that Georgia improved infrastructure in five land border sectors (four along the Azerbaijani border and one along the Turkish), and added four along the Turkish border. Georgia also established the Risk and Threat Assessment Unit, which operates in line with the European Common Integrated Risk Analysis Model, and signed the Tactical Memorandum with the NATO Maritime Command, promoting cooperation and information sharing between NATO and Georgia’s Joint Maritime Operations Center. According to the document, the mentioned Memorandum makes Georgia a non-operational partner of the NATO-led Operation Sea Guardian, one of NATO’s activities to counter terrorism. The document also provides, that, the government passed additional safety measures in the aviation sector as the State Program on Safeguarding Civil Aviation Security Against Acts of Unlawful Interference legislation was adopted, in conformity with the Chicago Convention on International Civil Aviation, and standards and recommended practices established by International Civil Aviation Organization. Herewith, it is noted, that the government approved and implemented the Joint Action Plan on the Management of Crisis – Extreme Situations in the Field of Civil Aviation.
The Report also provides the information on SSSG led special operation, on November 21-22 on Beri Gabriel Salosi street in Tbilisi and stresses that the SSSG’s counterterrorism unit led an operation in a residential building in Tbilisi, intending to detain four suspected terrorists who opened fire on the Special Forces. One member of the terrorist group was detained, two were killed, and a fourth suspect detonated an explosive, killing himself. According to the Report, later, one of the dead was identified as international terrorist Akhmet Chataev. One Georgian officer was killed and four others were wounded. The Report also provides that the SSSG Counterterrorism Department launched December 26 special operation that was carried out in Pankisi Gorge following judicial authorization, as a result of which four individuals were detained based on their alleged connection to Chataev. One man was critically wounded in the special operation and later died. The Report also provides, that as of late December 2017, investigations into both operations were ongoing. The document reads, that in July, Georgia launched an investigation and subsequent criminal proceedings against a Georgian citizen who was allegedly fighting with ISIS.
As regarding countering the financing of terrorism, the Report highlights that Georgia is a member of the Council of Europe’s Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism, a Financial Action Task Force (FATF)-style regional body. It is stressed, that Georgia’s anti-money laundering and countering the financing of terrorism legal framework remains largely in compliance with international standards, in particular with updated FATF recommendations.
In relation to Countering Violent Extremism (CVE), document provides, that in 2017, the Georgian government continued its CVE efforts in vulnerable populations by focusing on initiatives in equality and integration, education, civic and political participation, media and access to information, gender equality, and preserving minority culture and identity.
The Report stresses, that the Georgian government launched a three-month internship pilot program for ethnic minority students that included over 65 students interning in 20 state agencies and local self-government bodies. Another project initiated in 2017 was the “Young European Ambassadors” program, aimed at providing various minority target groups with information on Georgia’s Euro-Atlantic aspirations in their native languages. The document also provides the information on cultural events organized by the Ministry of Culture and Monument Protection in both the Pankisi Gorge and Akhaltsikhe, promoting cultural diversity through various fora.
As regards international and regional cooperation, according the document, Georgia is actively engaged on counterterrorism issues at the international, regional, and bilateral levels. Georgia also cooperates closely with NATO; participates in the Global Coalition to Defeat ISIS, including its Foreign Terrorist Fighters working group; the Council of Europe Convention on the Suppression of Terrorism, and the Organization of Black Sea Economic Cooperation. In December, Georgia co-sponsored UN Security Council resolution 2396 on returning and relocating foreign terrorist ‎fighters.
In terms of enhancement of international legal framework, the Report highlights, that in 2017, Georgia signed the Operational and Strategic Cooperation Agreement with Europol, as well as an agreement with Germany on the Exchange and Mutual Protection of Classified Information. The document also provides that Georgia signed bilateral treaties focused on further law enforcement cooperation with Greece and Sweden. Georgia has similar cooperation agreements in place with 28 countries. Furthermore, the Report mentions active participation of SSSG and other relevant law-enforcement agencies in counterterrorism-related events organized with the support of international partners.