სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქეების მიერ უკანონო სამეწარმეო საქმიანობისა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტები გამოავლინა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს და კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად საქართველოში მცხოვრები ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქეების მიერ უკანონო სამეწარმეო საქმიანობისა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტები გამოავლინეს.
გამოძიების ფარგლებში, ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში ხორციელდებოდა ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებები და ტარდებოდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებები ე.წ. „ჰავალას“ მეთოდით უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტების  გამოსავლენად, რაც გულისხმობს საქართველოდან ირანის ისლამური რესპუბლიკის საბანკო სისტემაში ფულადი გზავნილების განხორციელებას აღნიშნული საქმიანობისთვის საჭირო ნებართვის გარეშე, ქართული საბანკო სისტემის გვერდის ავლით. ფულადი თანხების კონვერტაციისა და გადარიცხვის განმახორციელებელი პირები აღნიშნული მომსახურების  სანაცვლოდ დიდი ოდენობით შემოსავალს იღებდნენ.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოსა და კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა, სასამართლოს მიერ გაცემული განჩინების საფუძველზე,  თბილისში მდებარე, ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქეების ოფისებსა და  საცხოვრებელ  სახლებში   ჩხრეკა ჩაატარეს, რის შედეგადაც ამოღებულია დიდი ოდენობით ფულადი თანხა, „შავი ბუღალტერია“ და ირანული წარმოების ტერმინალები, რითაც დადასტურდა გარემოება, რომ აღნიშნულ დაწესებულებებში ადგილი ჰქონდა უკანონო სამეწარმეო საქმიანობისა და უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის ფაქტებს.
საქმეზე გამოძიება აქტიურად გრძელდება დანაშაულის ჩადენაში შესაძლო სხვა მონაწილე პირთა გამოვლენის მიზნით. გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტო.

State Security Service of Georgia revealed the facts of Illegal Entrepreneurship and Illicit Income Legalization by the citizens of the Islamic Republic of Iran
The officers of Anti-Corruption Agency and Counterterrorism Center under the State Security Service of Georgia, in the scope of the ongoing investigation, as a result of joint operative-searching and investigative activities revealed the facts of illegal entrepreneurship and illicit income legalization by the citizens of the Islamic Republic of Iran.
Operative-searching and covert investigative activities have been carried out throughout recent several months in the scope of the investigation in an effort to reveal the facts of illicit income legalization through so-called “Hawala” method. The latter envisages money transfer from Georgia to the banking system of the Islamic Republic of Iran without permit for the mentioned activity, bypassing the banking system of Georgia. Those individuals in charge of convert and money transactions, received income in large quantities in return to the mentioned services. The officers of Anti-Corruption Agency and Counterterrorism Center under the State Security Service of Georgia, on the basis of court ruling, have conducted the searching activities in the offices and apartments of the citizens of the Islamic Republic of Iran located in Tbilisi.
As a result of the mentioned activities, money in large quantities, so-called “black ledger” and PIN pads manufactured in Iran have been seized, which is the evidence that illegal entrepreneurship and illicit income legalization facts took place in the mentioned offices.
Investigation into the case is being carried out actively intending to reveal other individuals involved in the criminal activities. The investigation is carried out by the Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia.