გვსურს გამოვეხმაუროთ ერთ-ერთი მედიასაშუალების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დაკავებული პირების შესახებ. სიუჟეტში საზოგადოებას მიეწოდა არაერთი მცდარი ინფორმაცია.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ გავრცელებულ ინფორმაციაში დასახელებული პირები, აღნიშნული სიუჟეტის ეთერში გასვლამდე გაცილებით ადრე, 2018 წლის 2 ოქტომბერს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გენერალურმა ინსპექციამ და პროკურატურამ ერთობლივად დააკავეს და ორივე მათგანი ამჟამადაც საპატიმროში რჩება. მათ ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა აქვთ შეფარდებული.
საზოგადოების ინფორმირების მიზნით აღნიშნული პირების დაკავების თაობაზე ვავრცელებთ დამატებით ინფორმაციას. ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით თაღლითობის ჩადენის ფაქტზე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომელი ოთარ გ. და ადვოკატი ირაკლი გ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ოთარ გ. და ირაკლი გ. წინასწარი შეთანხმებით დაუკავშირდნენ რუსეთის ფედერაციის მიერ ძებნილი, ამჟამად საექსტრადაციო პატიმრობაში მყოფი ორი პირის ნათესავს და თითქოსდა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და პროკურატურის მეშვეობით,მათი პატიმრობიდან გათავისუფლების სანაცვლოდ მოსთხოვეს დიდი ოდენობის თანხის გადახდა. 2018 წლის 2 ოქტომბერს, აღნიშნული პირები მოტყუებით დაეუფლნენ ფულადი თანხის ნაწილს-10 000 აშშ დოლარს, რა დროსაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გენერალური ინსპექციის თანამშრომლებმა ისინი ბრალდებულის სახით დააკავეს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით, წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 19-180-ე მუხლის მე-2 ,,ა“ ქვეპუნქტითა და მე-3 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით).

We would like to respond to the information disseminated by one of the media outlets on the individuals detained by the State Security Service of Georgia. The story has provided public a number of misleading information.
We emphasize that the individuals named in the information, were detained as a result of joint activities of the State Security Service of Georgia alongside Prosecutor’s Office much earlier before the mentioned story has been broadcasted– on October 2nd, 2018 and both of them are in the penitentiary. They have been sentenced to two months of preliminary detention.
In order to inform public on the detention of the mentioned individuals, we are disseminating the additional information. The officers of General Inspection under the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities detained Otar G., the employee of the State Security Service and Irakli G., a lawyer on the fact of swindling in large quantities by a group with a prior arrangement.
Investigation established that, Otar G. and Irakli G. with a prior arrangement got in touch with the relative of two individuals wanted by the Russian Federation who are serving the pre-extradition detention at the moment and promised them to release the wanted individuals through the State Security Service and Prosecutor’s Office and in return demanded money in large quantities. On October 2, 2018, the mentioned individuals appropriated USD 10 000 by deceptive means and were detained by the officers of the General Inspection of th State Secuirty Service of Georgia.
Investigation is in progress on the fact of swindling in large quantities with a prior arrangement by a group (Article 19-180, Part II, Subparagraph “A” and part III Subparagraph “B”, of the Criminal Code of Georgia).