სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ სამეგრელო-ზემო სვანეთის ყოფილი გუბერნატორი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, მოხელეების მიერ ჯგუფურად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლით მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების  შედეგად,  კანონით აკრძალული საჩუქრის მიღების ფაქტზე სამეგრელო-ზემო სვანეთის ყოფილი გუბერნატორი ლევან შონია სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ  2018 წლის მაისში, სამეგრელო-ზემო სვანეთის იმჟამინდელი გუბერნატორის ლევან შონიას თხოვნით,  მის მიერ მითითებული პიროვნების - გ.ა-ს სახელზე, მისთვის გადასაცემად მოქალაქე ზ.კ-მ 10 000 აშშ დოლარი ჩარიცხა, რაც ლევან შონიას გადაეცა. აღნიშნული ფაქტი დადასტურებულია საქმეში არსებული რიგი მტკიცებულებებით: მოწმეთა ჩვენებებით, საბანკო ამონაწერის დათვალიერებით, ზ.კ-ს ტელეფონიდან გამოთხოვილი ინფორმაციით, საჯარო სამსახურის ბიუროს და ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს წერილებით.
ლევან შონიას მიმართ გამოძიება კანონით აკრძალული საჩუქრის მიღების ფაქტზე  მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 340-ე მუხლით).

The Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia Brought Former Governor of Samegrelo-Zemo Svaneti to Criminal Justice
The officers of Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities carried out within the frames of the current investigation on the fact of accepting bribes in large quantities by a group of officials under the article 338 of the Criminal Code of Georgia, brought former governor of Samegrelo-Zemo Svaneti Levan Shonia to criminal justice on the fact of accepting gifts prohibited by law.
Investigation established, that in May, 2018, upon the request of then governor of Samegrelo-Zemo Svaneti Levan Shonia, citizen Z.K. transferred USD 10 000 to the account of G.A. in accordance to the instruction given by Shonia. The sum of money was given to Shonia. The mentioned fact is confirmed on the basis of evidence that exist within the case: testimonies, review of record of bank, information retrieved from the cell phone of Z.K. , the letters of Civil Service Bureau and Service Agency of the Ministry of Finance.
The investigation in relation to Levan Shonia is carried out on the fact of accepting gifts prohibited by law (Article 340 of the Criminal Code of Georgia). Investigation is carried out by the Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia.