ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დაღუპული საქართველოს შვიდი მშვიდობიანი მოქალაქის ნეშტის გადმოსვენება განხორციელდა.
2017 წლის ოქტომბრის თვეში, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის სოფელ თამარაშენის სასაფლაოს მიმდებარე ტერიტორიაზე, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) მიერ განხორციელდა სამარხის გახსნა და ნეშტების ექსგუმაცია.
ნეშტებს ჩაუტარდათ ექსპერტიზა საერთაშორისო ლაბორატორიაში ხორვატიის ქალაქ ზაგრებში, რის შედეგადაც მათი იდენტიფიცირება მოხდა.
ამჟამად ნეშტები გადასვენებულია ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში და შესაბამისი პროცედურების ჩატარების შემდეგ მოხდება მათი ოჯახებისთვის გადაცემა.
90-იან წლებში ცხინვალის რეგიონში მომხდარი კონფლიქტის, ასევე 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების საკითხთან დაკავშირებით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) ეგიდით ფუნქციონირებს სამმხრივი საკოორდინაციო მექანიზმი, რომელშიც საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენს.

Remains of seven Georgian civilians killed in the course of 2008 Russia-Georgia war have been transferred from the occupied Tskhinvali region.
The graves were opened and the remains were exhumed by the International Committee of the Red Cross (ICRC) in the vicinities of the cemetery of village Tamarasheni in the occupied Tskhinvali region in October, 2017.
The bodies were examined at the international laboratory in the city of Zagreb, Croatia as a result of which the bodies were identified.
Currently, the remains are transferred at Levan Samkharauli National Forensics Bureau and upon the completion of relevant procedures, the remains will be transferred to their families.
Tripartite coordination mechanism for persons missing in connection with the conflict of 90’s in Tskhinvali region and 2008 Russia-Georgia war is functioning under the auspices of the International Committee of the Red Cross in which State Security Service of Georgia represents the central government.