2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დაღუპული საქართველოს შვიდი მშვიდობიანი მოქალაქის ნეშტი ოჯახებს გადაეცა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის აქტიური ჩართულობით და წითელი ჯვრის  საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დაღუპული საქართველოს შვიდი მშვიდობიანი მოქალაქის ნეშტი, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში შესაბამისი პროცედურების ჩატარების შემდეგ ოჯახებს გადაეცა.
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან ნეშტების გადმოსვენება მიმდინარე წლის 19 მარტს განხორციელდა. 2017 წლის ოქტომბრის თვეში, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის სოფელ თამარაშენის სასაფლაოს მიმდებარე ტერიტორიაზე, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) მიერ განხორციელდა სამარხის გახსნა და ნეშტების ექსგუმაცია.
ნეშტებს ჩაუტარდათ ექსპერტიზა საერთაშორისო ლაბორატორიაში ხორვატიის ქალაქ ზაგრებში, რის შედეგადაც მათი იდენტიფიცირება მოხდა.
90-იან წლებში ცხინვალის რეგიონში მომხდარი კონფლიქტის, ასევე 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების საკითხთან დაკავშირებით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) ეგიდით ფუნქციონირებს სამმხრივი საკოორდინაციო მექანიზმი, რომელშიც საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური წარმოადგენს.

Remains of seven Georgian civilians killed in the course of 2008 Russia-Georgia war have been transferred to their families
As a result of active involvement of the State Security Service of Georgia and under the auspices of the International Committee of the Red Cross, after the relevant procedures at Levan Samkharauli National Forensics Bureau, the remains of seven Georgian civilians killed in the course of 2008 Russia-Georgia war have been transferred to their families.
The remains were transferred from the occupied Tskhinvali region on 19th of March, 2019. The graves were opened and the remains were exhumed by the International Committee of the Red Cross (ICRC) in the vicinities of the cemetery of village Tamarasheni in the occupied Tskhinvali region in October, 2017. The bodies were examined at the international laboratory in the city of Zagreb, Croatia as a result of which the bodies were identified.
Tripartite coordination mechanism for persons missing in connection with the conflict of 90’s in Tskhinvali region and 2008 Russia-Georgia war is functioning under the auspices of the International Committee of the Red Cross in which State Security Service of Georgia represents the central government.