აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში წამყვან უწყებად დასახელდა
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა ტერორიზმის შესახებ 2018 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა. ყოველწლიურ ანგარიშში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებთან ერთად, შეფასებულია საქართველოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური არის წამყვანი უწყება ტერორიზმთან დაკავშირებულ ინციდენტებზე რეაგირებისა და გამოძიების წარმოების საკითხში და ზოგადად არის კარგად აღჭურვილი და მომზადებული. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის შეფასებით, საქართველოს ზოგადად შესწევს უნარი გამოავლინოს, შეაკავოს და რეაგირება მოახდინოს ტერორიზმის შემთხვევებზე.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ 2018 წელს საქართველო, როგორც „ისლამური სახელმწიფოს წინააღმდეგ ბრძოლის გლობალური კოალიციის“ დიდი ხნის  წევრი, განაგრძობდა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ერთად მჭიდრო თანამშრომლობას ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის მთელ რიგ საკითხებზე.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურზე, როგორც ტერორიზმთან დაკავშირებულ ინციდენტებზე რეაგირებისა და გამოძიების კუთხით საქართველოს წამყვან უწყებაზე დაყრდნობით, ანგარიშში  აღნიშნულია, რომ 2018 წელს შემცირდა „ისლამური სახელმწიფოს“ მხარდამჭერ საქართველოს  მოქალაქეთა რიცხვი. ასევე ნათქვამია, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შეფასებით, სირიაში ან ერაყში იმყოფება ტერორისტული დაჯგუფებების მხარდამჭერი დაახლოებით 14 საქართველოს მოქალაქე.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი აღნიშნავს, რომ კონტრტერორისტული კანონმდებლობის განმტკიცებისკენ მიმართული მთელი რიგი საკანონმდებლო ცვლილების განხორციელებასთან ერთად, ტერორიზმის გამოწვევებზე საპასუხოდ ერთიანი სახელისუფლებო მიდგომის აუცილებლობიდან გამომდინარე, 2018 წლის სექტემბერში, საქართველომ შექმნა უწყებათაშორისი მუდმივმოქმედი კომისია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თავმჯდომარეობით, რომელიც წარმოადგენს საქართველოს ეროვნული კონტრტერორისტული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებასა და მათი შესრულების მონიტორინგზე პასუხისმგებელ უწყებათაშორის ჯგუფს.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დაკავებულ იქნა, სისხლის სამართლებრივი  დევნა განხორციელდა, და სასჯელი შეეფარდა რამდენიმე პირს, 2017 წელს ქ. თბილისში ჩატარებული კონტრტერორისტული ოპერაციისას „ისლამური სახელმწიფოს“ ლიკვიდირებული წევრის - ახმედ ჩატაევის მხარდაჭერისთვის.  დოკუმენტის მიხედვით, ქ. თბილისსა და პანკისის ხეობაში სუს-ის ხელმძღვანელობით ჩატარებული ოპერაციების შედეგად, მოხდა რვა პირის დაკავება,  რვავე მათგანი დამნაშავედ იქნა ცნობილი  ტერორიზმის ბრალდებებით.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა,  აგრეთვე, გამოიძია ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინების სამი საქმე, ტერორიზმისკენ საჯარო მოწოდების და ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის ერთი საქმე, ასევე, ტერორისტული აქტის მომზადების ორი საქმე.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის  კონტრტერორისტული დანაყოფი განაგრძობს ტრენინგებში რეგულარულ მონაწილეობას და აღჭურვას. ასევე, საუბარია 2018 წელს საქართველოში  ჩატარებულ სწავლებებზე, რომლებიც მიზნად ისახავდა იმ უწყებათაშორის ურთიერთქმედებისა და თანამშრომლობის გაძლიერებას, რომელთა მანდატიც დაკავშირებულია ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლასთან.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ  2018 წელს საქართველოში ტერორისტული ინციდენტები არ მომხდარა.
ანგარიშის ნაწილში „კანონმდებლობა, სამართალდაცვითი სფერო და საზღვრის უსაფრთხოება“ ნათქვამია, რომ  2018 წელს საქართველომ განაგრძო კონტრტერორისტული კანონმდებლობის გაძლიერება სისხლის სამართლის ნორმებში ცვლილებების შეტანით, რითაც ხელისუფლების წარმომადგენლებს მიენიჭათ მეტი უფლებამოსილება, უცხო ქვეყნის იურისდიქციასთან დაკავშირებულ საქმეებთან მიმართებით. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ახალი ცვლილებების თანახმად, გამომძიებლებს და პროკურორებს უფლება აქვთ, ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით დისტანციურად გამოკითხონ მოწმეები ან უცხო ქვეყანაში რეგისტრირებული პირები, მოიპოვონ უცხო ქვეყნის იურისდიქციის კონტროლის ქვეშ არსებული კომპიუტერული მონაცემები და აწარმოონ გამოძიება და ექსპერტიზა უცხო ქვეყნის იურისდიქციის ფარგლებში, ამ უკანასკნელის თანხმობით.
დოკუმენტის მიხედვით, 2018 წელს საქართველოს მთავრობამ გადადგა ნაბიჯები სასაზღვრო, საზღვაო და საავიაციო უსაფრთხოების გაძლიერების მიმართულებით, საკანონმდებლო ბაზისა და ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების გზით.  ანგარიშში აღნიშნულია, რომ აპრილში, საქართველოს მთავრობამ გამოსცა №174 დადგენილება, რაც ითვალისწინებს იმ სამართლებრივი პროცედურების გაძლიერებას, რომლებიც დაკავშირებულია საქართველოს მგზავრის წინასწარი მონაცემებისა და მგზავრის სახელის ჩანაწერის სისტემების განვითარებასთან, გაერო-ს უშიშროების საბჭოს 2396 რეზოლუციის შესაბამისად. ასევე, მაისში, საქართველომ მოახდინა ინტერპოლის მონაცემთა ბაზების ინტეგრირება ეროვნულ სასაზღვრო მონაცემთა ბაზებში.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი აღნიშნავს, რომ 2018 წლის განმავლობაში საქართველომ გააუმჯობესა ინფრასტრუქტურა სომხეთისა და თურქეთის საზღვრებთან არსებულ ოთხ სახმელეთო სასაზღვრო სექტორზე. საქართველოს სასაზღვრო პოლიციამ სათვალთვალო და მონიტორინგის სისტემები დაამონტაჟა სომხეთის საზღვართან არსებულ სამ სახმელეთო სასაზღვრო სექტორზე. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ ოქტომბერში, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა საქართველოს სანაპირო დაცვას  „აილენდის“ კლასის ორი საპატრულო ხომალდი გადასცა. ასევე, საქართველოს მთავრობამ ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების მართვის ცენტრის  ახალი დებულება დაამტკიცა,  რითაც განახლდა  ინფორმაციის გაცვლის წესები და პროცედურები. ანგარიშის მიხედვით, 2018 წელს, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ ჩაატარა ხარისხის კონტროლის 23 ღონისძიება, მათ შორის საინსპექციო შემოწმებები, აუდიტები და ფარული შემოწმებები.
ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის ნაწილში, ანგარიშში ნათქვამია, რომ  საქართველო არის ფინანსურ ქმედებათა სპეციალური ჯგუფის (FATF) მსგავსი რეგიონული ორგანოს - ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შემფასებელ რჩეულ ექსპერტთა კომიტეტის (MONEYVAL) წევრი. საქართველოს საფინანსო სადაზვერვო დანაყოფი - ფინანსური მონიტორინგის სამსახური (FMS) წარმოადგენს ეგმონტის ჯგუფის (Egmont Group) წევრს. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ 2018 წელს, ფინანსური მონიტორინგის  სამსახურმა მოამზადა და მთავრობას შესათანხმებლად წარუდგინა ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ ახალი კანონპროექტი. გარდა ამისა, 2018 წელს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების შესრულების საკითხებზე მომუშავე უწყებათაშორისმა  კომისიამ, ასევე, წარადგინა 15 შუამდგომლობა 130 ფიზიკური  და 30 იურიდიული პირის ქონებაზე ყადაღის დადების და 1 ფიზიკური და 19 იურიდიული პირის ქონებიდან ყადაღის მოხსნის მოთხოვნით. ამასთან, კომისიამ განახორციელა გაერო-ს უშიშროების საბჭოს რამდენიმე რეზოლუციის იმპლემენტაცია, რაც დაკავშირებული იყო იმ ფიზიკური და იურიდიული პირების ქონების დაყადაღებასთან, გადაადგილების აკრძალვასა და იარაღზე ემბარგოს დაწესებასთან, რომელთა მიმართ არსებობს ტერორიზმში ჩართულობის ვარაუდი.
ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ინფორმაციაზე დაყრდნობით დოკუმენტში ნათქვამია, რომ  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დაიწყო გამოძიება ტერორიზმის დაფინანსების ორ საქმეზე. ასევე,  საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა განახორციელა 25 ფინანსური ინსტიტუტის ადგილზე ინსპექტირება, ფულის გათეთრებასა და ტერორიზმის დაფინანსებასთან დაკავშირებული რისკების მართვის პროცესების ეფექტურობის შეფასების მიზნით.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველომ ასევე ჩაატარა ტრენინგები, სემინარები და სამუშაო შეხვედრები ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე, რომლებშიც ჩართული იყო საქართველოს სამთავრობო სექტორის 120-მდე მონაწილე.
ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლასთან დაკავშირებით, დოკუმენტში ნათქვამია, რომ 2018 წელს, საქართველოს მთავრობა განაგრძობდა ძალისხმევას ძალადობრივ ექსტრემიზმთან ბრძოლის კუთხით, მოწყვლად მოსახლეობასთან მიმართებით საგანმანათლებლო, სამოქალაქო და პოლიტიკური ჩართულობის, მედიისა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის, გენდერული საკითხების, უმცირესობათა კულტურისა და იდენტობის შენარჩუნების, მართლმსაჯულებისა და სამართალდაცვითი ღონისძიებების, და სოციალურ და რეგიონალურ ინტეგრაციაზე მიმართულ ინიციატივებზე ორიენტიირრებით.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ევროპის საბჭოსთან თანამშრომლობით, საქართველომ განახორციელა „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების სარეკომენდაციო ჩარჩოს“ პროექტი, რომელიც, მათ შორის, მიზნად ისახავს სკოლებში რადიკალიზაციისა და ტერორიზმის პრევენციას. საქართველომ, ასევე, გამართა რიგი ტრეინინგები და კონფერენციები ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე, რელიგიური შემწყნარებლობის და ასევე, დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ხელშეწყობის მიზნით.
დოკუმენტის მიხედვით, 2018 წელს, საქართველოს მიერ შემუშავებულ იქნა რამდენიმე ინიციატივა, რომელიც მიზნად ისახავს მოწყვლად თემებში ტერორისტული რადიკალიზაციის ძირითად, შესაძლო გამომწვევ ფაქტორებთან გამკლავებას, მათ შორისაა მცირე გრანტების პროგრამების განხორციელება, რომლის ფარგლებშიც საქართველომ 2018 წელს შვიდი გრანტი გასცა პანკისის ხეობაში. საქართველომ, ასევე, მიიღო სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ დაფინანსებული მიზნობრივი ტრენინგები, რომლებიც ჩატარდა იუსტიციის დეპარტამენტის მიერ ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე, მათ შორის ეფექტური სამართალდაცვითი ტექნიკის, სისხლისსამართლებრივი დევნის სტრატეგიების, საზოგადოებაზე ორიენტირებული პროგრამების უპირატესობების, ციფრული გამოძიებისა და ანალიზის, ეფექტური ელექტრონული და სხვა ფარული თვალთვალის ტექნიკის, „ალ-ქაიდას“, „ისლამური სახელმწიფოს“, „ისლამური სახელმწიფო-იემენის“ ან არაბეთის ნახევარკუნძულზე „ალ-ქაიდას“ პროპაგანდის მხრიდან მომავალი საფრთხეების,  უცხოელი ტერორისტი მებრძოლების, საბრძოლო მოქმედებების ადგილზე მოპოვებული მტკიცებულებების და  „ისლამური სახელმწიფოს“ დაბრუნებული მებრძოლების თაობაზე.
საერთაშორისო და რეგიონალური თანამშრომლობის კუთხით, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ  საქართველო აქტიურად არის ჩართული ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებში საერთაშორისო, რეგიონალურ და ორმხრივ დონეზე. ასევე, ნათქვამია, რომ საქართველო, მჭიდროდ თანამშრომლობს ნატო-სთან, ევროპის საბჭოსთან, შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის ორგანიზაციასთან და დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების საქართველოს, უკრაინის, აზერბაიჯანის და მოლდოვას ორგანიზაციასთან - სუამ-თან.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2018 წელს, საქართველომ ევროპოლთან ხელი მოაწერა  ურთიერთგაგების მემორანდუმს უსაფრთხო კომუნიკაციის არხის თაობაზე, და მარტში - მეკავშირეობის შესახებ შეთანხმებას, რაც ევროპოლის უსაფრთხო კომუნიკაციის არხების გამოყენების შესაძლებლობას ქმნის. დოკუმენტის მიხედვით, 23 ქვეყანასა და ევროკავშირთან უკვე არსებულ შეთანხმებებზე დამატებით, საქართველომ საიდუმლო ინფორმაციის გაცვლისა და ორმხრივად დაცვის შესახებ შეთანხმებები, ასევე, გააფორმა ალბანეთთან, მოლდოვასა და იტალიასთან, ხოლო გერმანიასა და ბელარუსთან დადებული აქვს მსგავსი შეთანხმებები.

The U.S. State Department Report Named State Security Service of Georgia as the Lead Authority in the Field of Fight against Terrorism
The U.S. State Department published Country Reports on Terrorism 2018.  Alongside various countries of the world, the annual Report assesses Georgia’s activities conducted in the direction of fight against terrorism.
According to the document, the State Security Service of Georgia has the lead in handling terrorism-related incidents and investigations, and is generally well equipped and well trained. According to the assessment of the U.S. State Department, Georgia is generally capable of detecting, deterring, and responding to terrorism incidents.
According to the document, in 2018, Georgia, a longstanding member of the Global Coalition to Defeat ISIS, continued its robust engagement with the United States across a range of counterterrorism related issues.
On the basis of information provided by the State Security Service of Georgia – the lead agency regarding terrorism-related incidents and investigations, the report refers that there was a decline of support for ISIS among Georgian citizens. It is also mentions that the State Security Service estimates that approximately 14 Georgian nationals are in Syria or Iraq supporting terrorist groups.
The U.S. State Department underlines that in addition to implementation of numerous amendments aimed at enhancing its counterterrorism legislation, recognizing the need for a whole-of-government response to the challenges of terrorism, in September 2018, Georgia established its SSSG-chaired Permanent Interagency Commission, an interagency group responsible for drafting and monitoring the implementation of Georgia’s national counterterrorism strategy and action plan.
The document also provides  information that the State Security Service detained, prosecuted, and sentenced several Georgian nationals for support of ISIS member Akhmet Chataev, eliminated in a SSSG-led counterterrorism operation conducted in Tbilisi in November 2017. According to the document, SSSG-led operations in Tbilisi and Pankisi Gorge led to the detention of eight individuals. All eight were found guilty of terrorism charges.
The report also underlines that the State Security Service also investigated three cases of false notifications of terrorism, one case of public incitement to terrorism and illegal purchase and storage of firearms and ammunition, and two cases of preparation of an act of terrorism.
According to the report, the Counterterrorism Unit of the State Security Service of Georgia continues to receive regular training and equipment. It also mentions that  in 2018, Georgia also carried out exercises to enhance interoperability and cooperation between agencies with counterterrorism-related mandates.
The report mentions that there were no reported terrorist incidents in Georgia in 2018.
According to the section of the report - “Legislation, Law Enforcement, and Border Security”, Georgia continued to enhance its counterterrorism legislation in 2018 through amendments to its criminal code, which granted government officials greater authorities for cases with connections to foreign jurisdictions. The report mentions, that under the new amendments, investigators and prosecutors are entitled to interview witnesses remotely or those registered in a foreign state using technical means, obtain computer data under the control of a foreign jurisdiction, and conduct investigations and examinations in a foreign jurisdiction with its agreement.
According to the document, Georgia took steps in 2018 to improve its border, maritime, and aviation security through legislation and infrastructure improvement. In April, Georgia passed Government Decree N174, which enhances the legal procedures related to the development of Georgia’s API and PNR systems, in line with UNSCR 2396. In addition, in May, Georgia integrated INTERPOL databases into its national border databases.
The U.S. State Department mentions that throughout 2018, Georgia improved infrastructure on four land border sectors bordering Armenia and Turkey. Georgia’s Border Police installed surveillance and monitoring systems at three land border sectors on its border with Armenia. It is mentioned in the document that in October, the United States transferred two Island class patrol boats to Georgia’s Coast Guard, and the Georgian government approved a new statute for the Joint Maritime Operations Center, updating its rules and procedures regarding information exchange. According to the report, in 2018, Georgia’s Civil Aviation Agency conducted 23 quality control activities, including inspections, audits, and covert tests.
In the section of the report – Countering the Financing of Terrorism – it is mentioned that Georgia is a member of MONEYVAL, a FATF-style regional body. Georgia’s FIU, the Financial Monitoring Service (FMS), is a member of the Egmont Group. According to the document, in 2018, the FMS drafted a new AML/CFT law and submitted it to the government for approval. In addition, in 2018 the Interagency Commission on Implementation of UNSCRs also submitted 15 motions requesting to freeze the assets of 130 individuals and 30 entities and seize the frozen assets of one individual and 19 entities. The Commission also implemented several UNSCRs related to asset freezing, travel bans, and arms embargoes on individuals and legal entities suspected of involvement in terrorism.
On the basis of information provided by FMS, it is mentioned in the document that the State Security Service launched investigations into two cases of terrorism financing. The National Bank of Georgia carried out on-site inspections of 25 financial institutions to assess the efficiency of risk management processes relating to money laundering and terrorism financing.
The report also mentions that Georgia also conducted trainings, seminars, and workshops on AML/CFT involving approximately 120 participants from across the Georgian government.
In relation to countering violent extremism, the document underlines that in 2018, the Georgian government continued its CVE efforts in vulnerable populations by focusing on initiatives in education, civic and political participation, media and access to information, gender issues, preserving minority culture and identity, justice and law-enforcement activities, and social and regional integration.
According to the report, in cooperation with the Council of Europe, Georgia implemented the “Reference Framework of Competencies for Democratic Culture” project, which aims in part to prevent radicalization to terrorism in schools. Georgia also held a series of CVE trainings and conferences promoting religious tolerance and antidiscrimination.
According to the report, in 2018, Georgia developed several initiatives aimed at addressing the perceived underlying drivers of terrorist radicalization in vulnerable communities, including the implementation of small grants programs, under which Georgia issued seven grants in the Pankisi Gorge in 2018. Georgia also received targeted training funded by the Department of State and conducted by the Department of Justice on CVE topics including effective law enforcement techniques, prosecutorial strategies, benefits of community outreach programs, digital investigation and analysis, effective electronic and other covert surveillance techniques, threats emanating from alQa’ida, ISIS, ISIS-Yemen, or al-Qa’ida in the Arabian Peninsula propaganda, FTFs, battlefield evidence, and returning ISIS fighters.
In relation to international and regional cooperation, the document mentions that Georgia is actively engaged on counterterrorism issues at the international, regional, and bilateral levels. It is also mentioned that Georgia also cooperates closely with NATO, the Council of Europe, the Organization of Black Sea Economic Cooperation, and the Georgia, Ukraine, Azerbaijan, and Moldova (GUAM) Organization for Democracy and Economic Development.
According to the report, in 2018, Georgia signed a Memorandum of Understanding on secure communication lines and a liaison agreement in March with Europol, enabling the use of Europol’s secure channels for communication. Adding to existing agreements with 23 countries and the EU, Georgia also signed agreements on the exchange and mutual protection of classified information with Albania, Moldova, and Italy, and concluded similar agreements with Germany and Belarus.