სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქრთამის აღების ფაქტზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი დეპარტამენტის ქვემო ქართლის რეგიონული სამმართველოს პირველი განყოფილების უფროსი სპეციალისტი ლ.ლ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ლ.ლ-მ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მოქალაქეს, თავის სამოქმედო ტერიტორიაზე, ელექტროშოკის აპარატით უკანონო თევზჭერის მფარველობის გაწევის სანაცვლოდ, ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 1 000 ლარი.
გამოძიება ქრთამის აღების ფაქტზე  მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 6-დან  9 წლამდე ვადით). გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტო.

Anti-corruption Agency of the State Security Service Detained an Individual on the Fact of Bribe-taking
The officers of Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities, in cooperation with the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia detained L.L., chief specialist of 1st division of Kvemo Kartli regional division of environment patrol and rapid responce unit under the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia on the fact of bribe-taking.
Investigation established that L.L. demanded and accepted from a citizen of the Republic of Azerbaijan GEL 1000 and in return promised to provide protection for illegal fishing with electric shocks in his operational territory.
Investigation is in progress on the fact of bribe-taking (Article 338, part I of the Criminal Code of Georgia, which envisages from 6 to 9 years of imprisonment.) Investigation is carried out by Anti-corruption Agency.