უწყებათაშორისმა კომისიამ ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესის პირველი წელი დადებითად შეაფასა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის, გრიგოლ ლილუაშვილის თავმჯდომარეობით, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიისა და შესაბამისი სამოქმედო გეგმის შემმუშავებელი და შესრულების მონიტორინგის განმახორციელებელი უწყებათაშორისი მუდმივმოქმედი კომისიის მესამე სხდომა გაიმართა.
სხდომა კომისიის თავმჯდომარემ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსმა გრიგოლ ლილუაშვილმა გახსნა. კომისიის თავმჯდომარემ აღნიშნა ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ საქართველოს ეროვნული სტრატეგიისა და მისი სამოქმედო გეგმის მიღების მნიშვნელობა, მიმოიხილა შესაბამისი სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პირველი წელი და მადლობა გადაუხადა უწყებებს გაწეული სამუშაოსათვის.
გრიგოლ ლილუაშვილმა ისაუბრა საერთაშორისო ტერორიზმთან დაკავშირებულ საფრთხეებსა და გამოწვევებზე და ხაზი გაუსვა ამ მიმართულებით კომისიის წევრი უწყებების მხრიდან მუდმივი კოორდინაციისა და ჩართულობის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას. ასევე, ყურადღება გაამახვილა საერთაშორისო ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით საქართველოს მიერ გაწეულ ძალისხმევაზე და საერთაშორისო პარტნიორებთან წარმატებულ თანამშრომლობაზე, მათ შორის აღინიშნა აშშ-ის განსაკუთრებული წვლილი.
სხდომის ფარგლებში, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ საქართველოს ეროვნული სტრატეგიის 2019-2021 წლების სამოქმედო გეგმის 2019 წლის შესრულების თაობაზე ანგარიში-პრეზენტაცია გაიმართა. კომისიის წევრები იმპლემენტაციის პროცესის, მიღწეული შედეგებისა და არსებული გამოწვევების შესახებ ინფორმაციას გაეცნენ. სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესის პირველი წელი კომისიის წევრების მიერ დადებითად შეფასდა.
უწყებათაშორისი მუდმივმოქმედი კომისია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა და მისი მიზანია ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში საქართველოს ერთიანი პოლიტიკის განსაზღვრა, ქვეყნის წინაშე არსებული საფრთხეების მინიმუმამდე შემცირება და პრევენცია, ასევე, სახელმწიფო სტრუქტურების კოორდინირებული საქმიანობის ხელშეწყობა.

Interagency Commission positively evaluated the first year of implementation of National Counterterrorism Strategy and its Action Plan
Under the leadership of the Head of the State Security Service of Georgia, Grigol Liluashvili, third meeting of the Permanent Interagency Commission on Elaboration and Monitoring of Implementation of the National Counterterrorism Strategy and Relevant Action Plan has been held.
Grigol Liluashvili, Head of the State Security Service of Georgia and the chairman of the Commission, opened the meeting. The chairman of the Commission remarked the significance of adoption of the National Counterterrorism Strategy and its Action Plan, reviewed the first year of implementation of the Action Plan and thanked the agencies for the work they have done.
Grigol Liluashvili addressed international terrorism-related threats and challenges and underlined the special meaning of involvement and permanent coordination from the member agencies of the Commission, in this direction. Furthermore, he emphasized Georgia's efforts in the direction on fight against international terrorism and the successful cooperation with international partners, as well as, stressing the USA special contribution in this regard.
Within the framework of the meeting, a report-presentation concerning the 2019 implementation of the 2019-2021 Action Plan of the National Counterterrorism Strategy was presented. Members of the Commission got acquainted with the information on implementation process, the results achieved and the existing challenges. The first year of implementation of the Strategy and its Action Plan was positively evaluated by the members of the Commission.
The Permanent Interagency Commission has been established under the Government Decree with the objective of determining Georgia's unified policy in the field of counterterrorism, minimizing and preventing existing threats facing the country, as well as, promoting coordinated action of the state authorities.