სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტულმა ცენტრმა და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა, თბილისში დაგეგმილი, აფეთქებით ორი პირის შეკვეთილი მკვლელობა აღკვეთეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრის და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა, სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის ფარგლებში, რამდენიმე თვიანი მუშაობის შედეგად, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის დანაშაული აღკვეთეს, რაც დამამძიმებელ გარემოებებში ჯგუფურად, ორი ან მეტი პირის მიმართ, შეკვეთით, განზრახ მკვლელობის მომზადებას და ცეცხლსასროლი იარაღის და ასაფეთქებელი მოწყობილობის დამზადება, შეძენა შენახვას და გასაღებას გულისხმობს. ერთდროულად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად,  თბილისსა და ბათუმში, სასამართლო განჩინების საფუძველზე, დაკავებულია საქართველოს 6 მოქალაქე. კონტრტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა დამამძიმებელ გარემოებებში ორი პირის, განზრახ მკვლელობის მომზადების ფაქტზე თბილისში საქართველოს 2 მოქალაქე: გ.ბ და ბ.ც, ხოლო ბათუმში, ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის, დამზადების და გასაღების ფაქტზე  საქართველოს 4 მოქალაქე: რ.ბ,  ნ.ბ, გ.თ. და ი.მ. დააკავეს.
საქართველოში მიმდინარე დაკავების ღონისძიებების პარალელურად, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა ქალაქ ხარკოვში ამავე დანაშაულთან კავშირში მყოფი პირი, უკრაინის მოქალაქე ბ.მ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ უკრაინაში დაიგეგმა ქალაქ თბილისში მცხოვრები საქართველოს 2 მოქალაქის გ.ფ-ს და დ.ფ-ს განზრახ მკვლელობა, რომელიც ცეცხლსასროლი იარაღის და სპეციალური დისტანციურად მოქმედი ასაფეთქებელი მოწყობილობის გამოყენებით უნდა განხორციელებულიყო.  დანაშაულებრივი ჯგუფის მიერ შეირჩა ლიკვიდაციის ადგილები და დეტალურად შემუშავდა აღნიშნული პირების ავტომანქანაში აფეთქების გეგმა.
გამოძიების ინფორმაციით, გ.ფ-ს და დ.ფ-ს ლიკვიდაციის მიზნით, უკრაინაში მყოფი პირი დაუკავშირდა უკრაინის მოქალაქეს, რომელიც ვითარების შესასწავლად  თბილისში გამოაგზავნა. თბილისში ყოფნისას, აღნიშნულმა პირმა რამდენიმე შეხვედრა გამართა დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებთან, საქართველოს მოქალაქე გ.ბ.-სთან და ბ.ც-სთან. გ.ბ-მ უკრაინის მოქალაქეს მიაწოდა ინფორმაცია გ.ფ.-ს და დ.ფ-ს, მათი ოჯახის წევრების, არასრულწლოვანი შვილების და ახლო კავშირების საცხოვრებელი სახლების განლაგების და საზოგადოებრივი თავშეყრის იმ ადგილების შესახებ,  რომლებსაც ხსენებული პირები სტუმრობდნენ და აღნიშნული ინფორმაციის შესწავლა დაავალა. დანაშაულის შესრულების მიზნით, გ.ბ.-მ უკრაინის მოქალაქეს გადასცა ცეცხლსასროლი იარაღი - პისტოლეტები, ავტომატები ვაზნებითა და დამატებითი მჭიდებით და ფულადი თანხის ნაწილი 4000 აშშ დოლარის ოდენობით, რომელიც საჭირო იყო თავდასხმის ოპერაციის დაგეგმვის, მომზადებისა და სხვა ხარჯებისათვის. გამომდინარე იქიდან, რომ თავდასხმის ერთ-ერთ ფორმად გ.ფ.-ს და დ.ფ.-ს ავტომანქანაში აფეთქება განიხილებოდა, გ.ბ-მ უკრაინის მოქალაქეს მათი ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. გამოძიებამ დაადგინა, რომ ავტომობილის აფეთქებისთვის საჭირო  დისტანციურად მოქმედი ასაფეთქებელი მოწყობილობა და 1 კგ ასაფეთქებელი ნივთიერება „ტროტილი“  უკრაინის მოქალაქეს  ბ.ც-მ გადასცა.
გამოძიების ინფორმაციით, დანაშაულის მომზადების პროცესში გ.ბ. და ბ.ც. ერთმანეთისაგან დამოუკიდებლად მოქმედებდნენ კონსპირაციის ნორმების დაცვით. ისინი ერიდებოდნენ პირდაპირ კომუნიკაციას თბილისში მყოფ უკრაინის მოქალაქესთან, შეხვედრების შესახებ  მობილური ინტერნეტ-აპლიკაციის გამოყენებით წინასწარ ათანხმებდნენ უკრაინაში დამკვეთთან, ხოლო შემდგომ დამკვეთი, შუამავლის მეშვეობით, შეხვედრის დროსა და ადგილს თბილისში  მყოფ უკრაინის მოქალაქეს აცნობებდა. შეხვედრაზე მისვლამდე, გ.ბ. და ბ.ც. გადაადგილდებოდნენ შენიღბულები, იყენებდნენ ე.წ. კაპიუშონიან ქურთუკს, ქუდს, სამედიცინო პირბადეს. შეხვედრაზე მისული ბ.ც. ბინაში შესვლისთანავე იფარავდა სახეს შარფითა და ნიღბით. ქალაქში გადაადგილებისას ცდილობდნენ არ დაფიქსირებულიყვნენ სათვალთვალო კამერებზე ისე, რომ მომავალში შესაძლო ყოფილიყო მათი იდენტიფიცირება.
თავის მხრივ, საქართველოს ოთხმა მოქალაქემ რ.ბ-მ,  ნ.ბ-მ, გ.თ-მ,  და ი.მ-მ, სავარაუდოდ, უკრაინაში მყოფი ე.წ. კრიმინალური ავტორიტეტებისგან მიღებული დავალების თანახმად, ორგანიზება გაუწიეს დისტანციური ასაფეთქებელი მოწყობილობის კუსტარულ დამზადებას. გამოძიებამ დაადგინა, რომ  რ.ბ-მ უკრაინიდან მიიღო დავალება, დაემზადებინა ორი ცალი დისტანციური მოქმედების ასაფეთქებელი მოწყობილობა. ამ უკანასკნელმა, ი.მ-სთან ერთად,  ასაფეთქებელი მოწყობილობის დამზადებისათვის მიმართა ნ.ბ-ს, რომელმაც მოწყობილობა  გ.თ.-ს დაამზადებინა. ამის შემდეგ, რ.ბ-მ საბოლოოდ  ასაფეთქებელი მოწყობილობა თბილისში  ჩამოიტანა და ბ.ც-ს გადასცა, რომელმაც, თავის მხრივ, აღნიშნული მოწყობილობა უკრაინის მოქალაქეს მიუტანა.
აღნიშნული დანაშაულის აღკვეთისა და დამნაშავე პირების დაკავების მიზნით, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრის და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის შესაბამისი დანაყოფის თანამშრომლების ერთობლივი კოორდინაციით, ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებში მოპოვებულია სხვადასხვა სახის მტკიცებულებები, მათ შორის მკვლელობის მომზადების აუდიო და ვიდეო მასალა. საქმეზე ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი, ასაფეთქებელი ნივთიერებები და  დისტანციური მოქმედების ასაფეთქებელი სპეციალური მოწყობილობები.
გამოძიება  დამამძიმებელ გარემოებებში ჯგუფურად, ორი ან მეტი პირის მიმართ, შეკვეთით, განზრახ მკვლელობის მომზადების და ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალის, ფეთქებადი ნივთიერების ან ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის, დამზადების და გასაღების ფაქტზე  მიმდინარეობს  (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 18-109 მუხლით, რაც სასჯელის სახით 16-დან 20 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ან უვადო პატიმრობას გულისხმობს და 236-ე მუხლის მე-3, მე-5 და მე-6 ნაწილებით, რაც სასჯელის სახით 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას გულისხმობს).

Counterterrorism Center of the State Security Service of Georgia and the State Security Service of Ukraine Suppressed Contract Murder by Explosion of Two Persons Planned in Tbilisi
The officers of Counterterrorism Center of the State Security Service of Georgia and the State Security Service of Ukraine, within the scope of international cooperation in the law-enforcement, as a result of the work carried out during several months, as a result of joint operative-searching and investigative activities, suppressed a crime of particularly serious category, which envisages preparation of contract murder under aggravating circumstances by a group, against two or more persons, manufacturing, purchase, keeping and sale of firearms and explosive equipment. As a result of simultaneously conducted activities 6 citizens of Georgia have been detained in Tbilisi and Batumi on the basis of court ruling. The officers of the Counterterrorism Center detained 2 citizens of Georgia: G.B and B.Ts. in Tbilisi on the fact of preparation of a murder in aggravating circumstances, while in Batumi 4 citizens of Georgia: R.B., N.B., G.T., and I.M. have been detained on the fact of illegal purchase-keeping, manufacturing and sale of explosive equipment.
In parallel with detentions taking place in Georgia, the officers of the State Security Service of Ukraine detained a citizen of Ukraine B.M. in Kharkov linked with the same crime.
Investigation established that a murder of 2 citizens of Georgia residing in Tbilisi G.Ph. and D.Ph. had been planned in Ukraine which had to be carried out by means of firearms and remotely controlled special explosive device. A criminal group had chosen sites of elimination and a plan of exploding of the mentioned persons in the vehicle had been elaborated in detail.
According to the investigation, in order to eliminate G.Ph. and D.Ph., an individual from Ukraine contacted a citizen of Georgia, who had been sent to Tbilisi in order to study the situation. During his stay in Tbilisi, the mentioned individual held several meetings with the members of the criminal group, citizen of Georgia G.B. and B. Ts. B.B. provided the citizen of Ukraine with the information on the locations of the apartments of G.Ph. and D.Ph, as well as those of their family members, minor children and close contacts, also on public places, which the mentioned persons visited and tasked to study the mentioned information. With the purpose to carry out a crime, G.B. handed out to the citizen of Ukraine firearms – pistols, automatic weapons with cartridges and additional cartridge clips, as well as part of money in the amount of USD 4000, which was necessary for planning, preparing of the assault as well as for other expanses. Given that it had been considered to explode G.Ph. and D.Ph. in the vehicle as one of the form of the attack, G.B. had provided the citizen of Ukraine with detailed information on their vehicles. Investigation established that B. Ts. gave the citizen of Ukraine a remotely controlled special explosive device and 1 kg. explosive material TNT which was necessary to explode the vehicle  .
According to the investigation, throughout the process of preparing of the crime, G.B. and B.Ts. had been acting independently from one another in compliance with the norms of conspiracy. They avoided straight communication with the citizen of Ukraine, who stayed in Tbilisi, agreed on the meetings beforehand with the contractor in Ukraine by means of mobile internet application, while afterwards, the contractor via mediator informed the citizen of Ukraine who stayed in Tbilisi on the time and location of the meeting. Before going to a meeting, G.B, and B.Ts. moved about in disguise, used so-called hoody, hat, medical facemask. B.Ts. upon arrival to the meeting covered his face by scarf and mask as he entered the apartment. While moving about the city, they tried to avoid being caught on CCTV cameras, so that it would not be possible to identify them later.
On the other hand, four citizens of Georgia: R.B., N.B., G.T., and I.M., possibly according to the task received from so-called criminal lord in Ukraine, organized manufacturing of the improvised explosive device. Investigation established that R.B. received a task from Ukraine to manufacture two remotely controlled special explosive devices. The latter, together with I.M., addressed  N.B. to prepare the explosive device, who, on the other hand made G.T. manufacture the device. After that, R.B. brought the explosive device to Tbilisi and handed it over to B.Ts, who brought the device to the citizen of Ukraine.
In order to suppress the mentioned crime and detain the perpetrators, in a joint coordination of the officers of the Counterterrorism Center of the State Security Service of Georgia and relevant unit of the State Security Service of Ukraine, within the scope of operative-searching and investigative activities, various evidences have been collected, including audio and video material of preparation of the murder.  Firearms, explosive materials and remotely controlled special explosive devices have been seized in the scope of the case.
Investigation is in progress on the fact of preparation of contract murder under aggravating circumstances by a group, against two or more persons, illegal manufacturing, purchase, keeping and sale of firearms, ammunition, explosive substances or equipment. (Article 18-109 of the Criminal Code of Georgia, which envisages imprisonment for a term of 16 to 20 years or life imprisonment and Article 236, paragraph III, V, VI, which envisage imprisonment for a term of 6 to 9 years).