სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური კატეგორიულად უარყოფს  წყალტუბოს საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის, გრიგოლ ივანეიშვილის ბრალდებებს, რომელიც ერთ-ერთი მედიასაშუალებით  გავრცელდა. აღნიშნული ბრალდებები მოკლებულია ყოველგვარ სამართლებლივ საფუძველს, რასაც საქმეზე გამოტანილი სასამართლოს გადაწყვეტილება ადასტურებს.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ წყალტუბოს საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე გრიგოლ ივანეიშვილი განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღებაში დამნაშავედ სცნო და მას 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გრიგოლ ივანეიშვილის წინააღმდეგ გამოძიება უცხოელი ბიზნესმენის მიმართვის საფუძველზე დაიწყო. გამოძიებამ დაადგინა, რომ გრიგოლ ივანეიშვილი უცხოელ ბიზნესმენს ქალაქ წყალტუბოში მდებარე საკრებულოს ყოფილი შენობის წინასწარ შეთანხმებულ ფასად აუქციონზე გატანას და აღნიშნული აუქციონის გზით ხსენებული ქონების შესყიდვაში დახმარებას დაჰპირდა, რის სანაცვლოდაც ქრთამის სახით 250 000 ლარის გადახდა მოსთხოვა.
მას შემდეგ, რაც უცხოელი ბიზნესმენი მიხვდა, რომ აუქციონის ოფიციალური გადასახადის გარდა,  დახმარების სანაცვლოდ, თავისი საკუთარი მიზნებისთვის მოთხოვნილი 250 000 ლარის დამატებით მიცემა, შესაძლოა ყოფილიყო საქართველოს კანონმდებლობით დასჯადი, განცხადებით მიმართა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულ სააგენტოს და გამოთქვა თანამშრომლობის სურვილი.
ამასთან, გრიგოლ ივანეიშვილის ინიციატივით, ქრთამის სახით მოთხოვნილი თანხის გადახდის გარანტად უცხოელმა ბიზნესმენმა მისი კუთვნილი ფირმის 16%-იანი წილი გადაუფორმა ივანეიშვილის ნდობით აღჭურვილ პირს. დანაშაულის შენიღბვის მიზნით, გრიგოლ ივანეიშვილმა უცხოელ ბიზნესმენთან გააფორმა ფიქტიური სესხის ხელშეკრულება და ამ უკანასკნელს 250 000 ლარი თავისი შვილის ანგარიშზე ჩაარიცხინა. აღნიშნული გადარიცხვის შემდეგ, 2019 წლის 25 იანვარს, წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე გრიგოლ ივანეიშვილი სუს-ის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა დააკავეს.
აღსანიშნავია, რომ გრიგოლ ივანეიშვილის საქმეზე დაკავებულმა კიდევ ერთმა პირმა, ვაკის გამგებლის მოადგილე თეიმურაზ ჩოჩუამ, რომელსაც ქრთამის აღებაში დახმარება ედებოდა ბრალად, მის მიმართ წარდგენილი ბრალდება სრულად აღიარა.

State Security Service categorically denies Tskaltubo Municipality Assembly’s former chairperson’s, Grigol Ivaneishvili’s accusations disseminated through one of the media outlets. The mentioned accusations do not have any legal ground and this is confirmed by a court decision ruled out in relation to the case.
Tbilisi City Court found the former chairperson of Tskaltubo Municipality Assembly guilty on charges of taking bribe in especially large quantities and sentenced him to 12 years of imprisonment.
State Security Service had launched investigation against Grigol Ivaneishvili on the basis of foreign businessman’s claim. Investigation established, that Grigol Ivaneishvili promised a foreign businessman to put up the former building of Tskaltubo Municipality Assembly located in the town of Tskaltubo on the auction for a preliminary negotiated price and promised assistance in terms of purchasing the mentioned property through the mentioned auction. In return, Ivaneishvili demanded bribe in amount of GEL 250 000.
As soon as the foreign businessman understood, that besides paying the official auction payments, handing out additional sum in amount of GEL 250 000 demanded for his own purposes, might had been an act punishable by Georgian legislation, he submitted a request to Anti-corruption Agency of the State Security Service and expressed wish to cooperate.
Furthermore, upon the initiative of Ivaneishvili, the foreign businessman registered a 16% share of his company in the name of Ivaneishvili’s confidant as a guarantee that the sum demanded as a bribe would be paid. In order to cover-up a crime, Grigol Ivaneishvili signed a fictitious loan agreement with a foreign businessman and made the latter transfer GEL 250 000 to the account of his son. The officers of Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia detained the chairman of Tskaltubo Municipality Assembly Grigol Ivaneishvili on January 25, 2019, as soon as the mentioned transfer had been completed.
It is worth mentioning, that another detainee within the case of Grigol Ivaneishvili, deputy head of Vake district, Teimuraz Chochua, who had been accused of providing assistance in bribe-taking, has fully admitted his guilt.