სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ ქრთამის აღების ფაქტზე ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე და ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერი დააკავა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ქრთამის აღების ფაქტზე ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი გოგიჩაიშვილი და ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერი ლევან ლიპარტია, ხოლო განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე მოქალაქე გ.უ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ განაშენიანების რეგულირების გეგმის საკრებულოს სხდომაზე გატანისა და მშენებლობის ნებართვის გაცემის სანაცვლოდ, მეწარმეს ქრთამის სახით მოსთხოვა 200 000 ლარი, საიდანაც წინასწარ გამოართვა  20 000 ლარი. აღნიშული პირი თანხის გადაცემისთანავე დააკავეს.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერმა დაბა ბაკურიანში უკანონო მშენებლობების მფარველობის სანაცვლოდ,  ამავე მეწარმეს 10 500 ლარი მოსთხოვა, საიდანაც ეტაპობრივად 8000 ლარი გამოართვა.
აღნიშნული დანაშაულის თაობაზე ცნობილი იყო ბორჯომის მერის მეგობრისთვის - მოქალაქე გ.უ-სთვის, რომელმაც ამის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს არ შეატყობინა.
გამოძიება  დიდი ოდენობით და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღებისა და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ და „ე“ ქვეპუნქტებით, რაც სასჯელის სახით 7-დან 11 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს, 338-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 11-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს და 376-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 3-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia Detained Chairman of Borjomi Municipality City Assembly and Mayor of Borjomi Municipality on the Fact of Bribe-taking
The officers of Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities, detained the chairman of Borjomi Municipality City Assembly Giorgi Gogichaishvili and the mayor of Borjomi Municipality Levan Lipartia on the fact of bribe-taking, while a citizen G.U. has been detained on the fact of failure to report particularly serious crime.
Investigation established that the chairman of Borjomi Municipality City Assembly demanded as a bribe from an entrepreneur sum of money in amount of GEL 200 000  and preliminary took GEL 20 000 in exchange for bringing up Development Regulation Plan at the City Assembly sitting and granting a development permit. The mentioned individual has been detained as soon as the sum of money had been handed over.
Investigation also established that the mayor of Borjomi Municipality, in exchange for protecting of unlawful construction in Bakuriani demanded from the same entrepreneur GEL 10 500 out of which he gradually received GEL 8 000.
A friend of mayor of Borjomi knew about the mentioned fact – for the citizen G.U. who failed to report it to the law enforcement authorities.
Investigation is in progress on the fact of bribe-taking in especially large quantities and failure to report particularly serious crime (Article 338, paragraph II, sub-paragraphs “B” and “E”. which envisage from 7 to 11 years of imprisonment and article 338, paragraph III, sub-paragraph “E”, which envisages from 11 to 15 years of imprisonment and article 376, paragraph III, which envisages imprisonment from 3 to 7 years).
Investigation is carried out by the Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia.