2020 წლის 16 მარტს, საქართველოს მთავრობამ, შპს „მაგთიკომის“, სს „სილქნეტის“ და შპს „ვიონი საქართველოს“  მეშვეობით, მოქალაქეებს ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებით ოფიციალური შეტყობინებები გაუგზავნა და მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის რეკომენდაციების დაცვისკენ მოუწოდა.
ამის შემდეგ, პირთა ჯგუფმა, საქართველოს რიგ მოქალაქეებს, “მთავრობის” და “ჯანდაცვის” სახელით გაუგზავნა ცრუ შეტყობინებები ვირუსის გავრცელების მასშტაბების, ნეგატიური შედეგების და ხელისუფლების მიერ მიღებული ვითომდა გადაჭარბებული ზომების შესახებ. აღნიშნული ქმედებით, ისინი შეეცადნენ მსოფლიოში გამოცხადებული ახალი კორონავირუსის პანდემიის ფონზე, დეზინფორმირების გზით, უარყოფითი ზემოქმედება მოეხდინათ მოსახლეობის ფსიქოლოგიურ მდგომარეობაზე და  დაეთესათ  პანიკა და ქაოსი, რაც თავის მხრივ ხელს შეუშლიდა სახელმწიფო დაწესებულებებისა და ორგანიზაციების ნორმალურ ფუნქციონირებას.
ცრუ შეტყობინებების გავრცელებისთანავე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტში მყისიერად დაიწყო გამოძიება და დანაშაულებრივ ქმედებაში მონაწილე პირთა გამოვლენის და შემდგომში დეზინფორმაციული შინაარსის მქონე შეტყობინებების საქართველოს მოსახლეობაში გაგზავნის პრევენციის მიზნით, ინტენსიურ რეჟიმში გატარდა ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებები.
დადგინდა, რომ შეტყობინებების გაგზავნა განხორციელდა კომპანიების „SMS OFFICE“-ის და ,,ემ ეს ჯგუფი”-ის სერვისების მეშვეობით. აღნიშნულ კომპანიებში სასამართლოს განჩინების საფუძველზე ჩატარდა ჩხრეკა, რომლის შედეგადაც ნივთმტკიცებად ამოღებულია კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონები და ინფორმაციის შემცველი სხვადასხვა ელექტრო მოწყობილობა.
ამ ეტაპისთვის საქმეზე გამოკითხულია ათეულობით მოწმე და მიმდინარეობს ცრუ შეტყობინებების გავრცელებაში მონაწილე სხვა პირთა დადგენა მათთან შემდგომი საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების მიზნით.
გამოძიებას საბოტაჟის ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 318-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტი აწარმოებს.

On March 16, 2020, Government of Georgia sent official messages to citizens of Georgia in relation to novel coronavirus via Magticom Ltd., Silknet JSC. and Vioni Georgia Ltd. calling on to comply with the World Health Organization’s recommendations.
Following that, a group of individuals, sent to some citizens fake messages on behalf of “Government” and “Health Protection” on the scope of spread and negative outcomes of the virus, as well as excessive measures allegedly taken by Government. Through the mentioned action, they tried to affect people’s physiological condition, spread panic and chaos through disseminating disinformation against the background of pandemic of novel coronavirus declared worldwide that might have led to hindering of normal functioning of state institutions and organizations. Upon spreading of the fake messages, the State Security Department of the State Security Service of Georgia has launched an instant investigation in order to reveal individuals involved in the criminal action, as well as to prevent further sending of messages containing disinformation to Georgian people, intensive operative-searching and investigative activities have been carried out. It has been established, that the messages had been sent by means of services of the companies: “SMS OFFICE” and “MS Group”. Searches have been conducted on the basis of the court ruling in the mentioned companies, as a result of which computer equipment, cell phones and various electric devices containing information have been seized as evidence.
On the given stage, dozens of witnesses have been interviewed and other individuals participating in spreading of fake messages are being revealed in order to carry out further investigative activities with them.
Investigation is carried out by the State Security Department into the fact of sabotage under paragraph I, article 318 of the Criminal Code of Georgia.