2020 წლის 20 ივნისს, ტელეკომპანია მთავარი არხის გადაცემა „შაბათის მთავარში“ გავიდა სიუჟეტი, რომელიც მოსახლეობის დეზინფორმირების მიზნით სიცრუეზე იყო აგებული. კერძოდ მასში საუბარია თითქოსდა მარნეულის მუნიციპალიტეტში სხვადასხვა დაავადებებისგან გარდაცვლილი პირების ოჯახის წევრებს, მედპერსონალი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, გარდაცვალების მიზეზად ახალი კორონა ვირუსის დასახელების სანაცვლოდ  გარკვეულ თანხას (3000-დან 10000 ლარამდე) სთავაზობენ.
სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტის წარმოებაში არსებულ, საბოტაჟის ფაქტზე დაწყებულ სისხლის სამართლის საქმეზე მოწმის სახით გამოიკითხნენ ის პირები, რომელთა ინტერვიუებიც, ტელეკომპანია მთავარმა არხმა  „შაბათის მთავარში“ გააშუქა. მოქალაქეებმა, რომლებიც სიუჟეტში არიან ნაჩვენები, გამოკითხვის დროს განაცხადეს, რომ ტელეკომპანია მთავარი არხის მიერ მომზადებულ სიუჟეტში, მათი ინტერვიუები იყო დამონტაჟებული, კერძოდ მათ ჟურნალისტს განუცხადეს, რომ არ ფლობენ ინფორმაციას, მედპერსონალის და ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ, გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებისათვის გარკვეული ფულადი ანაზღაურების სანაცვლოდ, სიკვდილის მიზეზად ახალი კორონავირუსის დასახელების თაობაზე, მიუხედავად აღნიშნულისა, ტელეკომპანია „მთავარმა არხმა“ მოახდინა მათი აზერბაიჯანულენოვანი ინტერვიუების შეგნებულად არასწორი თარგმანი და მოახდინა ფაქტების დიამეტრულად განსხვავებული ინტერპრეტაციით გაშუქება, რის გამოც აღნიშნულმა პირებმა გამოხატეს დიდი უკმაყოფილობა და მოითხოვეს ფაქტზე სამართლებრივი რეაგირება.
გამოძიებით გამოიკვეთა, რომ ტელეკომპანია „მთავარმა არხმა“, ცალკეულ დაინტერესებულ ჟურნალისტებზე დაყრდნობით, მოამზადა დეზინფორმაციული შინაარსის სიუჟეტი, რომლის მიხედვით თითქოსდა ხელისუფლების წარმომადგენლები ცდილობენ ბუნებრივი სიკვდილით გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებთან დაკავშირებას და მათთვის თანხის შეთავაზებას, იმისათვის რომ მათ განეცხადებინათ, თითქოს მათი ოჯახის წევრი გარდაიცვალა ვირუსის შედეგად. აღნიშნული ქმედებით ტელეკომპანია „მთავარი არხი“, ერთის მხრივ შეეცდებოდა ხელისუფლების დისკრედიტაციას და დაადანაშაულებდა მას მიზანმიმართულ უკანონო ქმედებაში, ხოლო მეორეს მხრივ, საზოგადოებაში დათესავდა დაუცველობის განცდას და მსოფლიოში გამოცხადებული ახალი კორონა ვირუსის პანდემიის ფონზე, საქართველოს მოსახლეობის დეზინფორმირების გზით, უარყოფით ზემოქმედებას მოახდენდნენ მოქალაქეების ფსიქოლოგიურ მდგომარეობაზე, რაც თავის მხრივ გამოიწვევდა მათ სამართლიან პროტესტს და ხელს შეუშლიდა სახელმწიფო დაწესებულებების და ორგანიზაციების შეუფერხებელ ფუნქციონირებას.
გამოძიება ინტენსიურად გრძელდება საბოტაჟის ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 318-ე მუხლის პირველი ნაწილით და შეკრებილი მტკიცებულებების ანალიზის საფუძველზე გადაწყდება შემდგომი სამართლებრივი რეაგირების საკითხი.

On June 20, 2020, TV company “Mtavari Arkhi”’s programme “Shabatis Mtavari” broadcasted a news story, which, aiming at misinforming public had been based on deception. In particular, the news story suggests that allegedly, medical staff and local officials offer the family members of persons deceased due to various diseases certain sum of money (from GEL 3 000 to GEL 10 000) in exchange for naming Novel Corona Virus as a cause of death.
The persons whose comments had been broadcasted by TV company “Mtavari Arkhi’s” programme “Shabatis Mtavari” have been questioned as witnesses within the framework of a criminal investigation launched into the fact of sabotage by the State Security Department. The citizens shown in the news story, have stated during the questioning that in the news story prepared by the Tv company “Mtavari Arkhi”, their tv interviews had been cut, in particular, they told the journalist that they did not have any information on offers by medical staff and local officials to name as a cause of death  Novel Coronavirus for exchange of certain sum of money, nonetheless, TV company “Mtavari Arkhi” deliberately translated their Azerbaijani-language interviews incorrectly  and broadcasted the facts in a diametrically opposite interpretation due to which the mentioned persons expressed great discontent and demanded a legal action in relation to the fact.
Investigation has outlined that the TV company “Mtavari Arkhi” based on particular interested journalists prepared the news story which contained disinformation, according to which government officials allegedly tried to get in touch with family members of people deceased due to a natural death and offer them money, so that they state that their family member had died as a result of the virus. Through the mentioned action, TV Mtavari Arkhi would on one hand try to discredit the government and blame it in deliberate unlawful action, while on the other hand, would fuel feeling of insecurity and against the background of coronavirus pandemic, through misinforming of Georgian population would affect citizens’ mental condition, that would cause fair protest and hamper regular functioning of state authorities and organizations.
Investigation is ongoing in an intensive manner into the fact of sabotage, crime envisaged by article 318, paragraph 1 of the Criminal Code of Georgia and on the basis of analysis of the collected evidence decision of further legal action will be taken.