როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტი საბოტაჟის ფაქტზე გამოძიებას აწარმოებს.
2020 წლის 20 ივნისს, ტელეკომპანია მთავარი არხის გადაცემა „შაბათის მთავარში“ გავიდა განზრახ დამახინჯებულ ფაქტებზე აგებული სიუჟეტი, რომელიც მაყურებელს აუწყებდა, რომ მარნეულის მუნიციპალიტეტში, პანდემიის დროს, სხვადასხვა დაავადებებით გარდაცვლილი პირების ოჯახებს, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები დიაგნოზის გაყალბების და გარდაცვალების მიზეზად ახალი კორონა ვირუსის დასახელების  სანაცვლოდ  კონკრეტულ თანხას სთავაზობდნენ.
გამოძიების პროცესში, გამოიკითხა ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ „შაბათის მთავარში“ გასული რეპორტაჟის ყველა ფიგურანტი და რესპოდენტი. რის შედეგადაც დადასტურდა, რომ რესპოდენტების აზერბაიჯანულენოვანი ინტერვიუები, სიუჟეტის ავტორთა მიერ, განზრახ იყო დამახინჯებული.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტში გამოძიება ინტენსიურად მიმდინარეობს,  შეკრებილი მტკიცებულებების ანალიზის საფუძველზე განისაზღვრება შემდგომი სამართლებრივი რეაგირების საკითხი.

To the knowledge of public, State Security Department of the State Security Service is carrying out investigation into the fact of sabotage.
On June 20, 2020, a story set up on the ground of deliberately altered facts was aired by TV outlet “Mtavari Arkhi” in a program “Shabatis Mtavari”, which informed public, as if in Marneuli Municipality, during the pandemic, government officials offered the family members of persons deceased due to various diseases certain sum of money, in exchange for naming Novel Corona Virus as a cause of death.
Within the process of investigation, every person and respondent involved in the story broadcasted in program “Shabatis Mtavari” by TV “Mtavari Arkhi” had been interviewed, as a result of which it has been confirmed that Azerbaijani-language interviews of the respondents had been deliberately wrenched by the authors of the TV story.
An intensive investigation is being carried out at the State Security Department of the State Security Service. Further legal measure will be defined based on analysis carried out on the ground of collected evidence.