გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ერგნეთში, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 97-ე შეხვედრა გაიმართა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებმა მკაცრად დააყენეს საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების საკითხი და კიდევ ერთხელ მოითხოვეს, აღნიშნული პირების უკანონო პატიმრობიდან უპირობო გათავისუფლება.
შეხვედრაზე, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო წინა შეხვედრიდან დღემდე ოკუპირებულ რეგიონსა და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე დაფიქსირებულ ყველა მნიშვნელოვან ინციდენტს, რომელიც საფრთხეს უქმნის სტაბილურობას, აზიანებს უსაფრთხოების გარემოს და ზღუდავს ადგილობრივი მკვიდრი მოსახლეობის  თავისუფლად გადაადგილებას საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ.
ამ კონტექსტში, კიდევ ერთხელ ხაზი გაესვა არჩილ ტატუნაშვილის სასტიკი მკვლელობის და დავით ბაშარულის გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვალების  საკითხს, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებსა  და უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის შემთხვევებს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ დააყენეს ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრები თამარ მეარაყიშვილის უფლებების ხელყოფის საკითხი და მკაცრად მოითხოვეს სამოქალაქო აქტივისტის დევნისა და მის მიმართ დაწესებული უკანონო შეზღუდვების დაუყოვნებლივ შეწყვეტა.

Representatives of the State Security Service have strongly brought about the issue of illegal detentions of the citizens of Georgia and once again demanded unconditional release of the mentioned persons from illegal imprisonment.
During the meeting, particular attention has been paid to all importnat incidents detected up to date in the occupid region and its vicinities, which pose threat to stability, damage security situation and restrict free movement of local residents along the occupation line.
In this context, Archil Tatunashvili's brutal murder and Davit Basharuli's death under unclear circumstances, facts of illegal detentions of citizens of Georgia, as well as cases of so-called illegal borderization have been highlighted once again.
The representatives of the State Security Service have once again brought about the issue of deprivation Akhalgori resident, Tamar Mearkishvili of rights and they strictly demanded to immediately quit oppression of the civil activist and illegal restrictions imposed to her.