სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ოთხი პირი დააკავეს
სახელწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის შესაბამის სამსახურებთან კოორდინაციით, გატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ დიდი ოდენობით თაღლითობისა და უკანონო შემოსავლის ჯგუფურად ლეგალიზაციის ფაქტზე, ოთხი პირი დააკავეს.
გამოძიებით დგინდება, რომ 2020 წლის  პირველ სექტემბერს ერთ-ერთი ბაგა-ბაღის დირექტორმა, ბაგა-ბაღის მოსაწყობად, მოქალაქესთან გააფორმა 170 400 ლარის ღირებულების, 12 თვიანი იჯარის ხელშეკრულება.  ხელშეკრულების გაფორმების სანაცვლოდ, საწყის ეტაპზე ერთჯერადად 28 000 ლარის, ხოლო ყოველთვიურად 2 400 ლარის გადახდა მოთხოვა. დანაშაულებრივი გზით მოთხოვნილი თანხისთვის კანონიერი სახის მისაცემად, დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა მეიჯარეს გააფორმებინეს ფიქტიური სესხის ხელშეკრულება, რომლითაც სამართლებრივ ჩარჩოში მოექცა დანაშაულებრივი გზით გადასაცემი თანხის კანონიერება. 2020 წლის 26 ნოემბერს მეიჯარემ მოქალაქეს გადასცა თანხის ნაწილი 16 400 ლარი, რის შემდგომაც დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები დააკავეს.
გამოძიება წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ დიდი ოდენობით თაღლითობისა და უკანონო შემოსავლის ჯგუფურად ლეგალიზაციის ფაქტებზე მიმდინარეობს, რაც ექვსიდან ცხრა წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

The officers of Anti-corruption Agency of State Security Service Detained Four Individuals
The officers of Anti-corruption Agency of State Security Service, in coordination with the employees of relevant services of Tbilisi municipality City Hall, as a result of operative-searching and investigative activities, detained four individuals on the fact of fraud in large quantities committed with prior agreement by a group and legalization of illicit income by a group.
Investigation established, that on September 1 of 2020, a director of Public Kindergarten of Tbilisi signed a GEL 170 400 worth 12-month lease contract with a citizen. In exchange for a signature of the contract, the director asked for a lump sum in amount of GEL 28 000 and a monthly payment in amount of GEL 2 400.  In order to legalize the illicit income, the members of the criminal group made the lease-holder sign a fictitious contract of debt, by doing so the sum of money which would be handed out illegally had been put within a legal framework. On November 26, 2020 the lease-holder gave the citizen the part of the sum of money – GEL 16 400, as a result of which the members of the criminal group were detained.
Investigation is carried out on the facts of fraud in large quantities committed with prior agreement by a group and legalization of illicit income by a group which envisages imprisonment from 6 to 9 years.