ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ორი პირი დააკავეს
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, გატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დიდი ოდენობით ქრთამის აღებისა და უკანონო ქმედების ჩასადენად ქრთამის მიცემის ფაქტზე, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიის ინფრასტრუქტურის, არქიტექტურისა და ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი უფროსი და ერთი პირი დააკავეს.
გამოძიებით დგინდება, რომ 2020 წლის იანვარში, ქ.ბორჯომში მცხოვრები პირი დაუკავშირდა ბორჯომის მერიის ინფრასტრუქტურის, არქიტექტურისა და ზედამხედველობის სამსახურის უფროსს და სთხოვა დახმარებოდა ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭობისხევში მდებარე, საკომლო ჩანაწერით, მის მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთის რეგისტრაციაში. იმის გათვალისწინებით, რომ მიწის მოცემული ადგილმდებარეობა აღნიშნულ პირს არ აკმაყოფილებდა, შესთავაზა, მიწის ნაკვეთის რეგისტრაცია მოეხდინათ ტურისტული მიზნებისათვის პერსპექტიულ ადგილას, რის სანაცვლოდაც, ქრთამის სახით შესთავაზა დასარეგისტრირებელი მიწის ნაკვეთის ნაწილის ან შესაბამისი ღირებულების ფულადი თანხის გადაცემა. აღნიშნულ შეთავაზებაზე ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიის მაღალჩინოსანი დათანხმდა და დაპირდა, რომ სამსახურებრივი უფლებამოსილებისა და ავტორიტეტის გამოყენებით უზრუნველყოფდა სოფელ ჭობისხევის რწმუნებულს გაეცა მიწის ნაკვეთის იდენტურობის ყალბი ცნობა, რის საფუძველზეც მოხდებოდა 46 737 ლარის ღირებულების 10 000 მ2 ფართობის სახელმწიფოს კუთვნილი მიწის ნაკვეთის უკანონოდ რეგისტრაცია.
საქმეზე გატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრებმა ვერ მოახერხეს მიწის ნაკვეთის რეგისტრაცია და მხილებულ იქნენ მართლსაწინააღმდეგო ქმედების განხორციელებაში.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 339-ე მუხლის მეორე ნაწილით მიმდინარეობს.

The Officers of Anti-corruption Agency Detained Two Individuals
The officers of Anti-corruption Agency of State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities detained a former head of Infrastructure, Architecture and Supervision Service under Borjomi Municipality City Hall on the fact of bribe-taking in large quantities and and one individual  on the fact of bribe-giving for the purpose of committing an unlawful act.
Investigation establishes, that in January, 2020, a resident of Borjomi got in touch with the head of Infrastructure, Architecture and Supervision Service under Borjomi Municipality City Hall and asked him for assistance in registering his owned land parcel located in village Chobiskhevi of Borjomi municipality. Taking into consideration the fact that location of the mentioned plot was not enough for the mentioned individual, he suggested to register a parcel plot located in a tourism-oriented place, and in exchange, he promised a part of parcel land subject to registration or relevant sum of money. The senior official of Borjomi Municipality City Hall agreed to the mentioned suggestion and promised to ensure with the use of his official power and authority that the representative of village Chobiskhevi  would provide a forged certificate of identity for the parcel land, on the basis of which  10 000 square meters state-owned land worth GEL 46 737 would be illegally registered.
As a result of operative and investigative activities carried out into the case, the members of criminal group were not able to register the parcel land and have been exposed.
Investigation is in progress on the basis of article 338, part II, sub-paragraph “B” and article 339, part II.