ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო რეჟიმის მიერ უკანონოდ დაკავებული ალან ჯაფარიძე თავისუფალია.
პირის უკანონოდ დაკავება განხორციელდა ოკუპირებული ქ. ცხინვალის მიმდებარედ. ფაქტის შესახებ საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ინფორმაცია 2021 წლის 21 აპრილს, „ცხელი ხაზის“ საშუალებით გააზიარეს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ, ზემოხსენებული მექანიზმის საშუალებით, მუდმივი კომუნიკაცია მიმდინარეობდა ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმთან.
პროცესში აქტიურად იყო ჩართული საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია. საკითხის განხილვა მოხდა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრაზე.
ინფორმაცია უკანონო დაკავების ფაქტის შესახებ, დაკავებულის საუკეთესო ინტერესის გათვალისწინებით, მხოლოდ მისი გათავისუფლების შემდეგ გასაჯაროვდა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს მუშაობას უკანონოდ დაკავებული სხვა პირების დაუყოვნებელი და უპირობო გათავისუფლების მიმართულებით.

Alan Japharidze unlawfully detained by the occupation regime of the occupied Tskhinvali region, has been released.
The individual had been unlawfully detained in the vicinities of occupied town of Tskhinvali. The representatives of the occupation regime provided the information on the fact on April 21, 2021 via the “Hot Line”.
The State Security Service has had communication with the Tskhinvali occupation regime via the above-mentioned mechanism on permanent basis.
The EU Monitoring Mission to Georgia has been actively involved in the process. The issue has been discussed at the IPRM meeting.
Information on the fact of unlawful detention has only been made public upon the release of the detainee taking into consideration the best interest of the detainee.
The State Security Service continues its work towards immediate and unconditional release of other unlawful detainees.