სახელწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს თანამშრომელი თეკლა ხ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ თეკლა ხ-მ აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსგან ბინის მიღებაში დახმარების სანაცვლოდ მოსთხოვა და გამოართვა 7000 აშშ დოლარი.
გამოძიება დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით,რაც სასჯელის სახით 7-დან 11 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტო აწარმოებს.

Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia Detained one Person on the Fact of Bribery in Large Quantities
The officers of Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities, detained the employee of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and refugees of Georgia Tekla Kh. on the fact of bribery in large quantities.
Investigation established, that Tekla Kh. promised to the internally displaced person from Abkhazia to assist in receiving an apartment from Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees. The detainee demanded and received 7 000 USD in return for the mentioned favor.
Investigation is in progress in the fact of bribery in large quantities. (Article 338, part II, subparagraph “B” of the Criminal Code of Georgia that envisages from 7 to 11 years of imprisonment). Investigation is carried out by Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia.