სახელწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე, საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიის დეპარტამენტის მინერალური რესურსების სამმართველოს მთავარი სპეციალისტი შოთა ტ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ შოთა ტ-მ ერთ-ერთი შპს-ს დირექტორს  სასარგებლო წიაღისეულის შესწავლა-მოპოვების ლიცენზიის მიღებისათვის გეოლოგიური პაკეტის დაჩქარებულ ვადაში დამზადებისა და ლიცენზიის აუქციონზე გატანის სანაცვლოდ ქრთამის სახით მოსთხოვა და გამოართვა 20 000 აშშ დოლარი.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ე“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით 11-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia Detained one Person on the Fact of Bribery in Especially Large Quantities
The officers of Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities detained Shota T, chief officer of Geology Department Mineral Resources division of LEPL National Environment Agency under Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia.
Investigation established, that Shota T.demanded from the director of a certain Ltd. 20 000 USD as a bribe for granting the license for research and extracting of subsoil minerals, issuing geological package in short period of time as well as for presenting the license on the auction.
Investigation is in progress on the fact of bribery in especially large quantities. (Article 338, part III, subparagraph “E”, which envisages from 11 to 15 years of imprisonment. Investigation is carried out by Anti-corruption Agency under State Security Service of Georgia.