სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ 5 პირი პასუხისგებაში მისცა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამსახურებრივი გულგრილობის ფაქტზე ბრალდებულის სახით სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცეს თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი გოჩა ლ. და  სამსახურის წამყვანი სპეციალისტი ალექსი მ. ამავე სისხლის სამართლის საქმეზე წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ, დიდი ოდენობით თაღლითობის ფაქტზე ბრალდებულის სახით სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცნენ შპს „ფუძე“-ს დირექტორი ილია ნ, მშენებელი ჯემალ მ. და ქვეკონტრაქტორი კომპანია- შპს „იმედი“-ს დირექტორი  იოსებ ტ.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2016 წელს, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტმა გამოაცხადა ტენდერი დაბა მანგლისში, საკანალიზაციო სისტემის მოწყობის სამუშაოებზე. აღნიშნულ ტენდერში გამარჯვებულად გამოცხადდა შპს „ფუძე“, რომელთანაც თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტმა ხელშეკრულება გააფორმა. ხელშეკრულების საფუძველზე, შპს „ფუძე“-ს უნდა შეესრულებინა კანალიზაციის სისტემის მოწყობის 1 250 000 ლარის ღირებულების სამუშაოები. შპს „ფუძე“-ს დირექტორმა ილია ნ-მ, მშენებელმა ჯემალ მ-მ და ქვეკონრაქტორი კომპანიის შპს „იმედი“-ს დირექტორმა  იოსებ ტ-მ არასრულყოფილად შეასრულეს თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტთან გაფორმებული ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებები, მათ წინასწარი შეთანხმებით, თანხების თაღლითურად მითვისების მიზნით ფარული სამუშაოების აქტებში და ფორმა N2-ებში შეიტანეს ყალბი მონაცემები, რის საფუძველზეც თაღლითურად დაეუფლნენ სახელმწიფო ბიუჯეტის კუთვნილ თანხებს.
თავის მხრივ, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა გოჩა ლ-მ და ამავე სამსახურის სპეციალისტმა ალექსი მ-მ არაჯეროვნად შეასრულეს მათზე დაკისრებული სამსახურებრივი მოვალეობა, რამაც სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესის არსებითი დარღვევა გამოიწვია. საერთო ჯამში სახელმწიფოსათვის მიყენებულმა ზარალმა შეადგინა 114 814,17 ლარი.
გამოძიება მიმდინარეობს წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ დიდი ოდენობით თაღლითობის და სამსახურებრივი გულგრილობის ფაქტებზე (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით, 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით და 342-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 6-დან 9 წლამდე ვადით).

Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia Brought Five Individuals to Criminal Justice
The officers of Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia as a result of operative-searching and investigative activities brought to criminal justice Gocha L., the head of Supervision Department under Tetritskaro Municipality City Hall and Aleksi M, the leading specialist of this department on the fact of neglect of official duties. The director of LTD “Fudze”, Ilia N. a builder Djemal M., and the director of the subcontractor company “Imedi” Ioseb T. were brought to criminal justice on the fact of swindling by group in large quantities in the scope of the same criminal case.
Investigation established that in 2016, Tetritskaro Municipality announced a tender in the village Manglisi, to set up sewerage system. LTD “Fudze” was announced as a winner of this tender and the Municipality signed a contract.  On the basis of the contract, LTD “Fudze” was obliged to carry out works  of setting up sewerage system with the total cost of GEL 1 250 000. Ilia N., The director of the LTD “Fudze”, Djemal M., the builder and Ioseb T, the Director of the subcontractor company “Imedi” have partially fulfilled the obligations envisaged by the contract, and with prior consent, with the purpose to misappropriate sums of money, registered fraudulent data in the work acts and Forms №2 thus, appropriated state funds by swindling with a prior consent.
On the other hand, Gocha L., the head of Supervision Department under Tetritskaro Municipality Coty Hall and Aleksi M, the leading specialist of this Department didn’t conduct their duties properly, as a result of this negligence the state interests were abrogated. The damage, inflicted to the state amounted to GEL 114 814, 17.
Investigation is carried out on the fact of swindling in large quantities and negligence of official duties (Article 180, part II subparagraph “A”, part III subparagraph “B” and o Article 342 part I, which envisages from 6 to 9 years of imprisonment).