სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ ორი პირი დააკავა
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის მოთხოვნისა და აღების ფაქტზე, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი ჯამბულ თ. და მოქალაქე ზაზა თ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი ჯამბულ თ., ნათესავთან - ზაზა თ-სთან  შეთანხმებით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, შავი ზღვის სანაპირო ზოლში მდებარე სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული 12 845,00 კვადრატული მეტრი მიწის ნაკვეთის შეძენაში დახმარებას დაჰპირდა. კერძოდ, ჯამბულ თ-ს უნდა უზრუნველეყო მიწის ნაკვეთის აუქციონის წესით გასაყიდად საკრებულოს სხდომაზე გატანა და დეპუტატების დაყოლიება საკითხის დადებითად გადასაწყვეტად, რის სანაცვლოდაც კვადრატულ მეტრზე მოითხოვა 4 აშშ დოლარი, საერთო ჯამში 51 380 აშშ დოლარი, საიდანაც წინასწარ აიღო 1000 აშშ დოლარი.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის მოთხოვნისა და  აღების ფაქტზე მიმდინარეობს(საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით, რაც სასჯელის სახით  11-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia Detained Two Individuals
The officers of the Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia, as a result of operative-searching and investigative activities, on the basis of judge’s ruling, detained a member of Khelvachauri Municipality Assembly, Jambul T, and a citizen Zaza T. on the fact of demanding and taking of bribe in especially large quantities.
Investigation established, that the member of Khelvachauri Municipality Assembly Jambul T., in agreement with his relative Zaza T., promised a foreign citizen to provide assistance in relation to purchase of 12 845,00 square meters of state-owned land plot located in a coastal strip of the Black Sea. In particular, Jambul T. had to introduce at the Assembly sitting the issue of sale of the land plot through auction and persuade members of the Assembly to take a positive decision about it, in exchange to what, he demanded USD 4 per a square meter, in total USD 51 380, out of which  he received USD 1000 in advance.
Investigation is in progress on the fact of demanding and taking of bribe in especially large quantities (Article 338, paragraph III, sub-paragraph “E” of the Criminal Code of Georgia, which envisages from 11 to 15 years of imprisonment).
Investigation is carried out by the Anti-corruption Agency of the State Security Service of Georgia.