Moneyval - ის კომიტეტმა ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლაში საქართველოს ძალისხმევა დადებითად შეაფასა
ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შემფასებელ რჩეულ ექსპერტთა (Moneyval) კომიტეტი, ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ მიმართული ღონისძიებების თაობაზე ანგარიშს აქვეყნებს.
ანგარიშის თანახმად,  საქართველო არ განეკუთვნება ტერორისტული თავდასხმების მაღალი რისკის მქონე ქვეყნების რიცხვს.
საქართველოს ტერიტორია უცხოელი ტერორისტი მებრძოლებისთვის ხელსაყრელ ტრანზიტულ მარშუტს არ წარმოადგენს. სახელმწიფო უწყებების მიერ გატარებული ღონისძიებების შედეგად, ერაყსა და სირიაში მებრძოლი საქართველოს მოქალაქეების რაოდენობა მნიშვნელოვნად შემცირდა.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ საქართველოს აქვს ტერორიზმის დაფინანსების გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის მყარი სამართლებრივი და ინსტიტუციური ჩარჩო. საქმეებზე მუშაობენ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებლები და გენერალური პროკურატურის ზედამხედველი პროკურორები, რომლებსაც გააჩნიათ სათანადო რესურსი და მაღალი დონის ექსპერტიზა. ტერორიზმის დაფინანსების საქმეების განხილვის კუთხით, სამართლებრივი ან სტრუქტურული თვალსაზრისით ხელის შემშლელი ფაქტორები არ არსებობს.
„სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამომძიებლებს და გენერალურ პროკურატურაში ზედამხედველ პროკურორებს ტერორიზმის დაფინანსების სხვადასხვა ტიპის საქმიანობის ძალიან კარგი ცოდნა აქვთ და ახორციელებენ პარალელურ ფინანსურ გამოძიებას ტერორიზმის საქმეებისა და ტერორიზმთან შესაძლო კავშირის მქონე საქმეების ფარგლებში“- ნათქვამია განცხადებაში.
საქართველოს აქვს ტერორიზმის დაფინანსების იდენტიფიცირების ეფექტური სისტემა. გამოვლენის შემდგომ, ტერორიზმის დაფინანსების გამოძიება და სისხლისსამართლებრივი დევნა,  ეფექტურად ხორციელდება, საგამოძიებო ტექნიკის ფართო შესაძლებლობების გამოყენებით.
ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლა კარგად არის ინტეგრირებული კონტრტერორისტულ სტრატეგიასა და გამოძიებებში და საქართველო ეფექტურად იყენებს ალტერნატიულ დამსჯელ ღონისძიებებს, როდესაც პრაქტიკულად ვერ ხერხდება ტერორიზმის დაფინანსების მსჯავრდების უზრუნველყოფა.
2012 წლის შეფასების შემდგომ, ტერორიზმისა და ტერორიზმის დაფინანსების კრიმინალიზაციის კუთხით, საქართველომ სამართლებრივი ჩარჩოს არსებითი ცვლილებები განახორციელა. შესაბამისად, ამჟამად არსებობს ამ დანაშაულების გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის მყარი სამართლებრივი საფუძველი.
დამატებით საქართველომ შეიმუშავა 2019-2021 წლების კონტრტერორისტული სტრატეგია, რომელიც ასევე მოიცავს ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის კომპონენტს. სტრატეგია წარმოადგენს ყოვლისმომცველ და კარგად-დამუშავებულ დოკუმენტს. სამართლებრივი ჩარჩო და კონტრტერორისტული სტრატეგია გამყარებულია გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის კარგად ჩამოყალიბებული ინსტიტუციური სტრუქტურით. ტერორიზმისა და ტერორიზმის დაფინანსების საქმეების გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრის საგამოძიებო დანაყოფი. სისხლისსამართლებრივ დევნას ახორციელებენ გენერალური პროკურატურაში ტერორიზმის დაფინანსებაზე მომუშავე სპეციალისტები.
ტერორიზმსა და ტერორიზმის დაფინანსებასთან გამკლავების კუთხით, გენერალური პროკურატურისა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესაბამის დეპარტამენტებს გააჩნიათ სათანადო რესურსი. თანამშრომლები არიან კარგად მომზადებული და ავლენენ ცოდნის, პროფესიონალიზმისა და თავდადების შთამბეჭდავ დონეს. მათ აქვთ ფართო სამართლებრივი უფლებამოსილება, მოიპოვონ ინფორმაცია და მჭიდროდ თანამშრომლობენ სხვა უწყებებთან, განსაკუთრებით პოლიციასთან, საბაჟოსთან და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან. ისინი, ასევე, რეგულარულად თანამშრომლობენ საერთაშორისო პარტნიორებთან. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური სისტემატურ მონიტორინგს უწევს ტერორიზმის დაფინანსების კუთხით ახალ გლობალურ ტენდენციებს და  ადრეულ ეტაპზევე ახორციელებს საფრთხეების იდენტიფიცირებას.
ტერორიზმის დაფინანსებაში მსჯავრდებული პირების მიმართ გამოყენებული სანქციები არის სათანადოდ ეფექტური, პროპორციული და შემაკავებელი ეფექტის. საქმეები მოწმობს, რომ სახელმწიფო უწყებებს აქვთ შესაძლებლობა, წარმატებით განიხილონ ტერორიზმის დაფინანსების საქმეები. განსაკუთრებით, ჩატაევის საქმე არის ტერორიზმის დაფინანსების სხვადასხვა ტიპის საქმიანობის, მათ შორის ტერორისტებისთვის არაფულადი მხარდაჭერის აღმოჩენის, სისხლისსამართლებრივი დევნის კუთხით საქართველოს ნების დემონსტრირების მაგალითი.
„შთამბეჭდავია საქართველოს ძალისხმევა რადიკალიზაციისა და ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის კუთხით. საქართველოს სისტემები ტერორიზმის დაფინანსების იდენტიფიცირების, გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სანქციების დაკისრების კუთხით, გამართულად მუშაობს. სამართალდაცვითი ღონისძიებები ტერორიზმის დაფინანსების ქმედებების აღკვეთის კუთხით მნიშვნელოვნად შეესაბამება საქართველოს რისკის გარემოს. მსჯავრდებები იქნა მიღწეული ქვეყნის რისკის პროფილის შესაბამისად“- ნათქვამია ანგარიშში.
ექსპერტთა კომიტეტმა ქვეყნის ძალისხმევა ამ მიმართულებით პოზიტიურად შეაფასა. ანგარიშის თანახმად, საქართველომ ტერორიზმის დაფინანსების გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის კუთხით ეფექტურობის „არსებით“ დონეს მიაღწია.

Moneyval Committee has positively Assessed Georgia’s Effort in Combating Terrorism Financing
The Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism (MONEYVAL) publishes a report on Anti-money laundering and counter-terrorist financing measures.
According to the report, Georgia is not amongst countries with a high risk of terrorist attacks. Georgian territory is not considered to be a favourable transit route for foreign terrorist fighters. The incidence of Georgian nationals fighting in Iraq and Syria has sharply reduced due to action taken by the authorities.
Also, according to the report, Georgia has a sound legal and institutional framework for investigating and prosecuting TF. Cases are dealt with by investigators at the SSS and the supervising prosecutors at the GPO who are adequately resourced and have high levels of expertise. There are no legal or structural impediments to taking forward TF cases.
“The investigators at the SSS and the supervising prosecutors at the GPO have a very good awareness of different types of TF and conduct parallel financial investigations in terrorism cases and cases with a suspected terrorism link” – the report reads.
Georgia has effective systems for identifying TF. Once detected, TF is generally investigated and prosecuted well using a range of investigative techniques.
TF is well integrated into counter-terrorism strategy and investigations, and Georgia makes effective use of alternative measures in cases where TF convictions cannot be secured for justifiable reasons.
Following the 2012 evaluation, Georgia has made substantial amendments to the legal framework with regard to the criminalisation of terrorism and TF, hence there is now a sound legal basis for the investigation and prosecution of these offences.
In addition, Georgia has produced a 2019-2021Counter-Terrorism Strategy, which also makes reference to the suppression of TF. The strategy is a comprehensive and well-developed document. The legal framework and the Counter-Terrorism Strategy are underpinned by a well-established institutional framework for investigation and prosecution. Cases of terrorism and TF are investigated by the investigative unit of the Counter-terrorism Centre of the SSS and are prosecuted by TF specialists within the GPO.
The relevant departments of the GPO and the SSS are adequately resourced to deal with terrorism and TF. Staff are well trained and have impressive levels of knowledge, professionalism and commitment. They have a wide range of legal powers to obtain information and work closely with other authorities, particularly the police, customs and the FMS. They also liaise regularly with international partners. The SSS routinely monitors new global tendencies in TF and treats the identification of threats at an early stage as a priority.
Sanctions applied to the persons convicted of TF are sufficiently effective, proportionate and dissuasive. The cases demonstrate that the authorities have the capacity to take forward TF cases successfully. The Chataev case in particular is an example of Georgia's willingness to prosecute different types of TF activity, including the provision of non-monetary support to terrorists.
“Georgia has made impressive efforts to prevent radicalisation and violent extremism. Georgia's systems for identifying, investigating, prosecuting and sanctioning TF function well. The law enforcement efforts to deter TF activities are broadly in line with Georgia’s risk environment. Convictions have been achieved in line with the country's risk profile” - the report reads.
The Committee of Experts has positively assessed Georgia’s efforts in this direction. Georgia has achieved a substantial level of effectiveness in terms of TF investigation and prosecution.