თბილისის საქალაქო სასამართლომ სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, თაღლითობის მცდელობაში დამნაშავედ ცნო თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი წევრი, კრწანისის რაიონის ყოფილი მაჟორიტარი დეპუტატი თემურ გორგაძე და მის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი დაადგინა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, თემურ გორგაძეს 6 წლის ვადით პატიმრობა შეეფარდა.
დღეს სასამართლო პროცესის შემდეგ ბრალდებულის ადვოკატმა განაცხადა, რომ თემურ გორგაძემ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე გრიგოლ ლილუაშვილი პოლიტიკური მოტივით ანგარიშსწორებაში დაადანაშაულა და მისი დაკავება სწორედ გრიგოლ ლილუაშვილის ინტერესებს დაუკავშირა. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ამ ბრალდებას კატეგორიულად უარყოფს. სასამართლომ გამამტყუნებელი გადაწყვეტილება საქმეში არსებული არაერთი მტკიცებულების საფუძველზე მიიღო.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ თემურ გორგაძე 2018 წლის 28 თებერვალს დააკავა. გამოძიებამ დაადგინა, რომ თემურ გორგაძემ საქართველოს მოქალაქეს, მისი ნათესავის შეწყალების კომისიის მეშვეობით პატიმრობიდან განთავისუფლების სანაცვლოდ, მოსთხოვა 7000 ამერიკული დოლარი. ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა თემურ გორგაძე მოთხოვნილი თანხის ნაწილის - 3500 ამერიკული დოლარის გადაცემის დროს დააკავეს.
საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, ვასაჯაროვებთ საქმის ერთ-ერთ მტკიცებულებას - ვიდეოჩანაწერს, სადაც ნათლად ჩანს თემურ გორგაძის დანაშაულებრივი ქმედება.

The former member of Tbilisi Municipality Assembly, former majoritarian of Krtsanisi district Temur Gorgadze was found guilty by Tbilisi City Court and the Court has passed a judgement of conviction on the charges of attempted swindling by misusing his official authority. According to the court’s decision, Temur Gorgadze is sentenced to 6 years of imprisonment.
Today, upon the completion of the court trial, the lawyer of the defendant stated, that Temur Gorgadze accused the deputy head of the State Security Service of Georgia Grigol Liluashvili of politically motivated revenge and linked Gorgadze’s detention with the interests of Grigol Liluashvili. The State Security Service of Georgia categorically denies the accusations. The Court has passed a judgement of conviction on the basis of number of evidences.
The Anti-corruption Agency under the State Security Service of Georgia detained Temur Gorgadze on February, 28, 2018. Investigation established, that Temur Gorgadze demanded from a citizen of Georgia USD 7 000 and in return promised to release his relative through the Pardon Council. The officers of the Anti-corruption Agency detained Temur Gorgadze while he was receiving the part of the sum of money– USD 3 500.
Due to the public interest, we make public one of the evidences of the case – video footage, which demonstrates the crime committed by Temur Gorgadze