სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილემ ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა გახსნა
სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მეხუთე სხდომა გაიმართა. სხდომა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილემ, საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარემ, ალექსანდრე ხოჯევანიშვილმა გახსნა.
სხდომაზე საბჭოს სამდივნომ წევრი უწყებების მიერ 2018 წლის განმავლობაში შესრულებული აქტივობები და ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგიის 2015-2019 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების ბოლო წლის ანგარიში წარადგინა.
სხდომაზე მოწვეულმა სტუმრებმა და საერთაშორისო პარტნიორებმა ხაზი გაუსვეს ქბრბ ეროვნული სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტებისა და ამოცანების კუთხით მიღწეულ იმ პროგრესს, რაც საბჭოში შემავალი უწყებების ეფექტური და კოორდინირებული მუშაობის შედეგია.
საბჭოს წევრი უწყებების წარმომადგენლებმა 2015-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის აქტივობები განიხილეს და მათ შესრულების შესაბამისი სტატუსი მიანიჭეს. ისინი ასევე გეგმის განახლებისთვის საჭირო თემატური სამუშაო შეხვედრების გამართვაზე შეთანხმდნენ. პირველი სამუშაო შეხვედრა 2020 წლის პირველ კვარტალში ჩაინიშნა.
სხდომას ესწრებოდნენ აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ელიზაბეთ რუდი და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის განვითარებისა და თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი ვინსენტ რეი, „ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ინიციატივის“ რეგიონული სამდივნოს, ევროკომისიის ერთობლივი კვლევის ცენტრისა და გაეროს რეგიონთაშორისი დანაშაულისა და სამართლის კვლევის ინსტიტუტის წარმომადგენლები. ღონისძიება ევროკავშირის მხარდაჭერით ჩატარდა.
ღონისძიებაში  მონაწილეობა ასევე მიიღეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა, თეიმურაზ მღებრიშვილმა, საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპეციალურმა წარმომადგენელმა ქბრბ საფრთხეების შემცირების საკითხებზე ნიკოლოზ რთველიაშვილმა და საბჭოს წევრი უწყებების (სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, შინაგან საქმეთა, თავდაცვის, ფინანსთა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროების) წარმომადგენლებმა.
საბჭოს სხდომაზე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილემ, ალექსანდრე ხოჯევანიშვილმა გაეროს რეგიონთაშორისი დანაშაულისა და სამართლის კვლევის ინსტიტუტის წარმომადგენელი ფრანჩესკო მიორინი, ბოლო წლების განმავლობაში, ქბრბ უსაფრთხოების სფეროში, ქართული უწყებებისთვის გაწეული დახმარებისთვის სამსახურის სიგელით დააჯილდოვა.  ფრანჩესკო მიორინიმ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა,  როგორც ქბრბ ეროვნული სტრატეგიის, ასევე სამოქმედო გეგმის შექმნაში.
„საკოორდინაციო საბჭოს სხდომაზე შევაფასეთ ჩვენი ხუთწლიანი შედეგები, მიღწევები და წარმატებები. ჩვენი პარტნიორი ქვეყნები და საერთაშორისო ორგანიზაციები ღიად საუბრობენ საქართველოს როლსა და წარმატებაზე ბირთვული კონტრაბანდის წინააღმდეგ ბრძოლაში. ინფორმაციის გაცვლისა და გამოცდილების გაცვლის მიზნით, ისინი ხშირად სტუმრობენ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესაბამის ექსპერტებს. ჩვენი წინა სხდომის შემდგომ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დანაყოფებმა აღკვეთეს ორი მნიშვნელოვანი ფაქტი აღნიშნული მიმართულებით“- განაცხადა  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე ალექსანდრე ხოჯევანიშვილმა.
„ძალიან მოხარული ვარ, რომ ვმონაწილეობ  ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მეხუთე სხდომაში. აშშ ერთგულად აგრძელებს საქართველოსთვის დახმარების გაწევას მათ შორის ეროვნული სამოქმედო გეგმის შესრულების თვალსაზრისით, იმისთვის, რომ ქვეყანა იყოს სრულად მომზადებული, მოახდინოს პრევენცია და უპასუხოს ნებისმიერი ტიპის საფრთხეს, რაც უკავშირდება ქიმიურ, ბიოლოგიურ, რადიაციულ და ბირთვულ მასალებს. უკვე წლებია, ამერიკის შეერთებული შტატები მნიშვნელოვან დახმარებას უწევს საქართველოს იმ სააგენტოებს და სამინისტროებს, რომლებიც მუშაობენ ეროვნული უსაფრთხოების ამ ძალიან მნიშვნელოვანი მიმართულებით. ამერიკის შეერთებულ შტატებს აქვს უაღრესად მტკიცე თანამშრომლობა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურთან, რაც გულისხმობს სამუშაო ჯგუფების ორგანიზებას, ტექნიკური დახმარების გაწევას, ამ მიმართულებით არსებული საფრთხეების საპასუხოდ  საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერებას, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და პარტნიორ სააგენტოების მეშვეობით“- განაცხადა აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა, ელიზაბეთ რუდიმ.
„მოხარულები ვართ, რომ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს დაეკისრა წამყვანი როლი სხვადასხვა სამსახურების კოორდინაციის კუთხით. როგორც ყოველთვის, სახელმწიფო უსაფრთხოების  სამსახური არის ძალიან პროფესიონალური. ჩვენ ძალიან ვაფასებთ ამ თანამშრომლობას. ჩვენ ვთანამშრომლობთ სხვა მიმართულებითაც, როგორიც არის საზღვრის მართვა და ჩვენ დავიწყებთ ახალ თანამშრომლობას „ევროკავშირი უსაფრთხოებისთვის ანგარიშვალდებულებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის საქართველოში (SAFE)“ ჩვენი პროგრამის ფარგლებში დანაშაულის  პრევენციისთვის. ეს არაჩვეულებრივია. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დახმარებით, რომელიც წარმოადგენს წამყვან უწყებას ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლაში, ქვეყანამ შეიმუშავა სამოქმედო გეგმა, რომელიც თავს უყრის სხვადასხვა სახელმწიფო სტრუქტურებს და აქტორებს საქართველოში. სახეზეა ხედვა, გეგმა, რომელიც უნდა განხორციელდეს. საქართველოს უკვე აქვს პროგრესი საზღვრის კონტროლის მიმართულებით, ბირთვული ნარჩენების თვალსაზრისით, ასევე სხვადსხვა განხრით კანონმდებლობის შემუშავების კუთხით. შესაბამისად, ჩვენ უკვე ნახევარი გზა გვაქვს გავლილი გეგმის განხორციელების თვალსაზრისით“ - განაცხადა  ევროკავშირის დელეგაციის თანამშრომლობის და დახმარების პროგრამების დანაყოფის ხელმძღვანელმა ვინსენტ რეიმ.
„მინდა ვთქვა, რომ საქართველო არის ჩვენი ძალიან მნიშვნელოვანი პარტნიორი და ერთ-ერთი მოწინავე ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლაში. საბჭოს ეს შეხვედრა აჩვენებს, რომ საქართველომ ძალიან ბევრს მიაღწია და ერთგულად აგრძელებს მუშაობას, რომ მიაღწიოს უფრო მეტს ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლაში. ველოდებით, რომ მოვისმენთ ინფორმაციას საქართველოს პროგრესის და სამომავლო ხედვის შესახებ. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა გაგრძელდება და უფრო გაძლიერდება მომდევნო წლებში“- განაცხადა ფრანჩესკო მიორინიმ, გაეროს რეგიონთაშორისი დანაშაულისა და სამართლის კვლევის ინსტიტუტის წარმომადგენელმა.

Deputy Head of the State Security Service Opened the Sitting of Interagency Coordination Council on Combating CBRN Threats
5th Sitting of the Interagency Coordination Council on Combating CBRN Threats was held at the Hotel Courtyard Marriott. Alexander Khojevanishvili, Deputy Head of the State Security Service and the chairman of Coordination Council opened the sitting.
During the sitting, the Secretariat of the Council presented the activities carried out by the member agencies throughout 2018, as well as a report on the implementation of 2015-2019 action plan under the National Strategy of CBRN Threat Mitigation.
During the sitting, invited guests and international partners have highlighted the achieved progress in relation to CBRN National Action Plan priorities and objectives, which is the outcome of effective and coordinated work carried out by the members of the Council.
Representatives of member agencies of the Council have discussed the activities of the National Action Plan and have granted relevant status of implementation. They have also agreed on holding thematic working meeting essential to update the Plan. The first thematic meeting has been scheduled for the first quarter of 2020.
Charge D ‘Affairs of the US Embassy to Georgia, Ms. Elizabeth Rood and head of cooperation of Delegation of the European Union To Georgia, Vincent Rey,  as well as the representatives of Regional Secretariat of CBRN Risk Mitigation Excellence Center, and UN Interregional Crime and Justice Research Institute (UNICRI) attended the sitting. The event was held under the auspices of the EU.
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, Head of Emergency Management Service under the Ministry of Internal Affairs, Teimuraz Mgebrishvili, Special Representative of the Ministry of Foreign Affairs for CBRN Threats Mitigation Nikoloz Rtveliashvili and representatives from other member agencies of the Council (State Security Service of Georgia, Emergency Management Service, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Finance, Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs) participated in the event.
During the council sitting, the Deputy head of State Security Service of Georgia, Alexander Khojevanishvili awarded with Service certificate the UNICRI representative Francesco Miorin for assistance in CBRN security sphere provided for Georgian agencies for last years. Francesco Miorin Contributed significantly to the development of both the CBRN National Strategy and the Action Plan.
“At the Coordination Council we have assessed our results achieved in five years, as well as achievements and successes. Our partner countries and international organizations speak openly on Georgia’s role and success in countering nuclear smuggling. To this very end, in order to exchange information and share experience, they visit relevant experts of the State Security Service on frequent basis. After our previous sitting, units of the State Security Service have suppressed two important facts in this direction” – Alexander Khojevanishvili, Deputy Head of the State Security Service stated.
“I’m very pleased to be participate in Georgia’s fifth interagency coordination council, covering chemical, biological, radiological and nuclear threats. United States has commited providing continue assistance to Georgia including to complete it’s national action plan, So, that the country will be fully prepared, to prevent and respond to any kind of threat involving chemical, biological, radiological and nuclear materials. Over years, United States has provided substantial assistance Georgia’s agencies and ministries, that are carring out work in this very important area of national Security. United States has very strong cooperation with the State Security Service of Georgia including conducting workshops like this, in providing technical support and in strengthen Georgia’s ability throw State Security Service of Georgia and partner agencies to respond to threats in this area”- said US Embassy Charge d' affaires to Georgia Elizabeth Rood.
“We are absolutely delighted, that the State Security Service of Georgia took the task of to be the focal point, meaning coordinating all the state agencies. As always, the State Security Service of Georgia Is very professional. We very much value this cooperation. We have cooperation in other field, like border management and we starting new cooperation with our so called “SAFE programme” on preventing crime. So, it’s been great and we are looking forward. With the help of the State Security Service of Georgia, which is the focal point for CBRN threats, the country has put together a plan of action, which than collect all the difference state institutions, all the difference actors in Georgia. So, there is a vision, plan and it’s about starting implement plan. Has been already some progress on control state border, on dealing with nuclear waste, preparing legislation In some areas. So, we have half way on the way to realize the plan”- said head of cooperation of Delegation of the European Union To Georgia, Vincent Rey.
“I have to say, that Georgia is one of our most important partner, one of pioneer fighting against CBRN threats. This meeting of the council demonstrates, Georgia achieved a lot and they are fully committed to do more and more in the fight against CBRN. We look forward during this meeting to hear about Georgia’s progress and Georgia’s vision for the future. We hope and we are sure, our cooperation will continue and will reinforce over the next years”-said the UNICRI representative Francesco Miorin.