საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტი  სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობის მიზნით შეთქმულების ფაქტზე  აწარმოებს გამოძიებას.
გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული მტკიცებულებების თანახმად დგინდება, რომ საქმის ფიგურანტები გეგმავენ გარკვეულ დესტრუქციულ ქმედებებს. კერძოდ, მსჯავრდებულ მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების შემთხვევაში, მისი გლდანის N8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ეტაპირებისათვის ხელის შეშლის მიზნით, აღნიშნული სასჯელაღსრულების დაწესებულებასთან მისასვლელი საავტომობილო გზების სხვადასხვა საშუალებით ბლოკირებას. მათ განზრახული აქვთ, აღნიშნული დესტრუქციული ხასიათის მოქმედებების განხორციელებით, გამოიწვიონ უკონტროლო სიტუაცია, ქაოსი და შექმნილი ვითარებით ხელი შეუშალონ მსჯავრდებულ მიხეილ სააკაშვილის ეტაპირების პროცესს. მსგავს ქმედებებს ადგილი შესაძლოა ჰქონდეთ მსჯავრდებულ მიხეილ სააკაშვილის სხვა დაწესებულებებში ეტაპირების დროსაც.
ფაქტთან დაკავშირებით, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დაუყოვნებლივ წერილობით აცნობა სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს.
აღსანიშნავია, ის გარემოებაც, რომ საქმის ფიგურანტმა პირებმა, რომლებიც მოწმის სახით იქნენ დაბარებული გამოკითხვაზე, უარი განაცხადეს საგამოძიებო ორგანოში გამოცხადებაზე, რის გამოც ისინი გამოიკითხებიან კანონმდებლობის შესაბამისად სასამართლოში.
კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების საკითხებით მანიპულირება, პროცესების პროვოცირება და აღნიშნულით პოლიტიკური დღის წესრიგის შექმნა წარმოადგენს უკიდურესად სახიფათო აქტივობას, რამაც შესაძლოა მოიტანოს მძიმე შედეგები და გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს ქვეყნის უსაფრთხოებას.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით 5 დან 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტი.
ეხლა გთავაზობთ აუდიო მტკიცებულების ნაწილს, რომელიც მოპოვებულია სასამართლო განჩინების საფუძველზე. საუბარი მიმდინარეობს მიხეილ სააკაშვილის საპრეზიდენტო ბიბლიოთეკაში. ჩანაწერი 2 საათიანია და დართული აქვს სისხლის სამართლის საქმეს.

State Security Department of the State Security Service of Georgia is carrying out an investigation into the fact of conspiracy intended to overthrow state power.
On the basis of evidence obtained within the framework of investigation, it is established that the individuals involved in the case were planning certain destructive activities, in particular, blocking the roads in the direction of N8 (Gldani) penitentiary facility using various means in the event of possible decline in health of convict Mikheil Saakashvili in order to hamper the process of his convoying to the aforementioned facility. Through this destructive activity, they intend to cause uncontrolled situation, chaos and hinder the process of convoying of convicted Mikheil Saakashvili. Similar activities may also occur during convoying of convicted Mikheil Saakashvili to other facilities.
State Security Service of Georgia has immediately informed Special Penitentiary Service in relation to the fact.
It is also worth noting that the individuals involved in the case, who have been summoned for the interview as witnesses refused to go to the investigative body, consequently they will be interviewed in the court in accordance to the law.
We would like to reiterate that manipulating the matters of state security, provoking processes and creating political agenda though this represent an extremely dangerous activity, which may bring grave consequences and irreparably damage to the state security.
Investigation is in progress under article 315, paragraph 1, which envisages imprisonment form 5 to 8 years.
Investigation is carried out by the State Security Department of State Security Service of Georgia.
Now, we would like to bring to your notice part of the evidence, which has been obtained on the basis of court decision. Conversation is held in the Saakashvili Presidential Library. The recording lasts for 2 hours and it is attached to the criminal case.