ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის  რიგით 88-ე შეხვედრა გაიმართა. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს  წინა შეხვედრიდან დღემდე, ოკუპირებულ რეგიონსა და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე დაფიქსირებულ ყველა მნიშვნელოვან ინციდენტზე, რომელიც საფრთხეს უქმნის ადგილზე არსებულ სტაბილურობასა და უსაფრთხოებას.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო არჩილ ტატუნაშვილის წამებისა და სასტიკი მკვლელობის ფაქტს. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ, კატეგორიულად მოითხოვეს არჩილ ტატუნაშვილის შინაგანი ორგანოების გადმოცემა.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა გაამახვილეს ყურადღება გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი დავით ბაშარულის საკითხზე.
შეხვედრაზე ისაუბრეს დე-ფაქტო რეჟიმის მიერ, ახალგორში, სამოქალაქო აქტივისტის თამარ მეარაყიშვილის უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოუწოდეს ეუთო-ს და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს, დაინტერესდნენ თამარ მეარაყიშვილის დე-ფაქტო რეჟიმის მხრიდან უკანონო დევნის საკითხით და გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა საშუალება მისი მდგომარეობის შესამსუბუქებლად.
გარდა ამისა, შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს  უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის შემთხვევებზე, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტებსა და ადგილობრივი მკვიდრი მოსახლეობისთვის საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ თავისუფლად გადაადგილების კუთხით არსებულ შეზღუდვებზე.

Incident Prevention and Response Mechanism Meeting (IPRM) Held in Ergneti
88th Incident Prevention and Response Mechanism Meeting (IPRM) was held in Ergneti. The representatives of the Central Government held talks on every significant incident that occurred in the occupied region and its vicinities since the last meeting up-to-date and poses threat to stability and security on the ground.
Particular attention was paid to the fact of torture and brutal murder of Archil Tatunashvili.  The representatives of the State Security Service of Georgia reiterated their categorical demand to transfer Tatunashvili’s internal organs.
The representatives of the Central Government stressed the issue of Davit Basharuli who died under unclear circumstances.
During the meeting, talks were held concerning the violation of rights of civil activist Tamar Mearkishvili in Tskhinvali by de-facto regime. The representatives of the Central Government called on the OSCE and EUMM representatives to take interest in the issue of illegal prosecution of Tamar Mearkishvili by de-facto regime and apply every tool at their disposal in order to relieve her situation.
Besides, the participants of the meeting held discussions on the illegal incidents of so-called borderization, illegal detentions of the Georgian citizens and restrictions in terms of freedom of movement for local residents along the occupation line.